Забуті і двічі поховані

Загинувши один раз, захищаючи Батьківщину від нацистських загарбників, вони загинули ще раз, коли Батьківщина залишила їх останки на місцях боїв без належної поваги і поховання. Десятки мільйонів доль були перервані в ті важкі роки і розчавлені катком війни. У перші повоєнні роки не було часу, потрібно було відновлювати зруйноване, а потім вже стало непотрібно, тому що це розкрило б справжній масштаб бойових втрат.  Проходили роки і нащадки стали тільки на словах шанувати своїх дідів. Як часто зараз можна почути фразу-мем «діди воювали» або «спасибі дідові за перемогу»... Тільки ті, хто вимовляють це навряд чи зможуть сказати, в якій частині воював і де загинув його дід чи прадід.         

Нічого не змінилося і за роки незалежності України. Загиблі в далекі 1941-1945 рр. не були потрібні молодій державі. Лише невеликі групи пошуковців-аматорів стали піднімати тіла, які досі знаходяться у землі на місцях значущих боїв. А ще є мародери або "чорні копачі", які розкрадають стихійні поховання і продають на інтернет-аукціонах особисті речі загиблих, роблячи неможливим визначення їх особистості.  

Так, більша частина останків бійців, які були урочисто перепоховані 5 вересня 2017-го в селі Берестові (Бахмутського району Донецької області), були розграбовані такими мародерами. Цей випадок примітний тим, що пошуковці, завдяки місцевим жителям, виявили братську могилу, яку чорні копачі спорудили для бійців. Як у страшній казці - біля залізничного шляху, посеред лісосмуги, знаходиться заросла травою по пояс поляна. Посеред цієї галявини могила, а на могилі пам'ятник, поцуплені з сусіднього кладовища. На пам'ятнику табличка «тут лежать радянські солдати 1941-1945». Така турбота про загиблих воїнів розчулила б необізнаних, але те що ховалося під метровим шаром землі розставило всі крапки над «і».      

В ящику під пам'ятником були насипані в купу останки двадцяти семи бійців, багато кісток були пошкоджені лопатами мародерів. З досвіду пошуковці знають, що поруч з останками часто зустрічаються особисті речі, боєприпаси, залишки одягу, а іноді нагороди та ОРЗ (особисті розпізнавальні знаки), за якими можна встановити особу загиблого. З особистих речей у похованні був знайдений лише протигаз, черевик, два казанка і радянські монети. Речей, які могли б вказати на приналежність якоїсь частини або роду військ, не було.

 Останки були дбайливо підняті пошуковцями слов'янського загону А. Д. В. І. С. «Плацдарм» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») і перепоховані з почестями вже в останній раз. Попрощатися з бійцями прийшли жителі Берестового і бійці ВСУ, які вже на власному досвіді усвідомили тяготи війни.

Вічна пам'ять героям-визволителям Донбасу! 

  • Русский
  • Українська
  • English