Як виглядав підземний мегаполіс часів Другої світової (фото)

Мережа тунелів довжиною 3,2 км під містом Рамсгейт в графстві Кент стала домівкою для сотень людей, які ховалися там від нацистів під час Другої світової війни.

Ця таємна мережа, фактично, була підземним мегаполісом, де люди жили місяцями, не бачачи денного світла.

До 300 сімей навіть повністю перейшли на підземний спосіб життя, коли 24 серпня 1940 року всього за п'ять хвилин впало 500 бомб, знищивши більшу частину міста.

Життя під землею було організовано так, щоб нагадувати життя на поверхні, наскільки це можливо - вуличними знаками, їдальнями, магазинами, лікарнями і навіть концертами.

Опубліковані британським таблоїдом фотографії були зроблені Мюріел Ліллі, чий покійний чоловік виріс у місті і бував в тунелях, будучи у відпустці під час війни.

«Там жила одна велика родина, всі знали один одного. Ви зіткнулися зі своїми сусідами, або людьми, які ходили в ті ж магазини, що і ви. Коли багатьох вбили бомби, вони просто надовго переїхали в тунелі. Там були перукарі, овочі, все. Деякі люди музикували, а концерти — підтримували бойовий дух», — розповіла вона.

Як розповів Філ Спейн з групи спадщини «Тунелів Рамсгейта», більшість жителів міста була евакуйована, тому в тунелях могло вміститися все місто.

«Це найширша підземна система громадського притулку в країні, якщо не в світі», — додав Спейн. Кожен тунель було вирізьблено в скелі вручну, а його найглибше місце розташоване на 27 м нижче поверхні землі.

У 1938 році, коли війна була вже очевидною, інженер Р. Д. Бриммэл звернувся до уряду з проханням побудувати велику мережу підземних тунелів під містом. Її в червні наступного року офіційно відкрив герцог Кентський.

  • Русский
  • Українська
  • English