Випадкова знахідка спростувала уявлення про втрати у війнах в Криму

Раніше вважалося, що за всі шість років однією з найбільш значущих російсько-турецьких воєн за Крим у різних регіонах півострова загинули 550 наших військових. Однак у Перекопі виявлені останки як мінімум 681 солдата і офіцера, загиблих, швидше за все, в одному бою. Кореспондент ТАРС дізнавався подробиці у пошуковців та археологів. 

Чобот у підвалі 

Виявлені останки шкіряних чобіт при ритті підвалу на дачній ділянці під містом Армянськом на півночі Криму несподівано привели до сенсації, розповів кореспонденту ТАРС керівник пошукового загону «Память Перекопа» Дмитро Косякін.    

«Один з місцевих жителів розповів нам, що, копаючи підвал, виявив в землі залишки шкіряних чобіт. Відразу ж викликав нас, знаючи, що ми займаємося пошуковими роботами в місцях, де раніше велися бої», — розповідає він.    

Підвал його знайомий вирішив вирити на ділянці в напівзанедбаному дачному кооперативі неподалік від знаменитого Турецького (або Перекопського) валу, який колись перекривав загарбникам шлях на півострів. Запеклі бої тут велися починаючи з часів скіфів і стародавніх греків.   

Керівник пошукового загону каже, що спочатку думав, що це останки німецьких чи радянських солдатів Великої Вітчизняної війни. Було зроблено кілька шурфів в землі на глибину до метра.

Під час розкопок

«Піднявши на поверхню кілька знахідок — ґудзик, предмети амуніції, ми зрозуміли, що це поховання не відноситься до Великої Вітчизняної війни. Воно ні німецьке і ні радянський, а відноситься до більш раннього періоду», — говорить Косякін.             

За консультацією пошуковці звернулися до фахівців у Центральний музей Тавриди, які припустили, що знахідки відносяться до російсько-турецькій війні 1768-1774 років, у ході якої війська князя Василя Долгорукова зайняли Крим.      

Розкопки тривали близько двох з половиною місяців. На поверхню були підняті останки і численні артефакти, серед яких монети, кулі, шпага, залишки обмундирування, люльки, персні, ґудзики, дерев'яна скринька. 

Поховання, швидше за все, робилося поспіхом, оскільки вбитих просто звалювали в ями — разом і солдатів, і офіцерів. Керівник пошуковців вважає, що ховали, ймовірно, ворожі солдати або місцеве населення.    

«В архівах кажуть, що татари і турки зривали хрестики з російських бійців, щоб не потрапили до свого Бога. Було таке повір'я. Тому в похованні натільних хрестиків і іконок майже немає», — припускає Дмитро Косякін.

Корпус Берга?

Косякін не виключає, що знайдені останки могли належати солдатам і офіцерам корпусу російського генерала Берга, який влітку 1770 року був відправлений із завданням не випустити з Криму турецько-татарські війська.   

До цього висновку керівник пошуковців прийшов, аналізуючи знайдені монети. Всі вони викарбувані раніше 1770 року. Історія цього походу недостатньо вивчена досі. Ряд ранніх історичних свідчень говорить про те, що похід був успішним. Крім того, вважалося, що росіяни зазнали втрати всього у вісім убитих, а турецько-татарське військо — дві тисячі. Тепер, якщо датування знахідок підтвердиться, це буде свідчити про набагато більшу шкоду для наших військ.   

             Виявлені знахідки

Можливо, це останки солдатів, полеглих через рік при взятті Криму військами 2-ї російської армії, якою командував князь Долгоруков Василь.

Історик Андрій Мальгін, директор Центрального музею Тавриди, куди були здані знахідки, обережний в оцінках і каже, що артефакти в даний час вивчаються музейними працівниками.      

"Поки виявлені знахідки (ґудзики, монети, фрагменти амуніції) дозволяють говорити, що загиблі — солдати і офіцери 2-ї російської армії князя Долгорукова, але, можливо, це і більш раннє поховання. Все буде з'ясовано після ретельного обстеження. Потім буде складено акт про музеєфікацію", — повідомив Мальгін.   

Для Криму, вважає він, результати розкопок унікальні: це вперше знайдене масове поховання російських воїнів, які воювали в російсько-турецьких війнах за Крим. 

Точне датування, вважає Косякін, можливе після продовження розкопок і нових знахідок. Розкопки необхідно продовжувати, щоб випередити «чорних копачів», адже територія поховання не охороняється. Прибувши перший раз на місце, пошуковці виявили, що до них там вже встигли «попрацювати». Частина ям була розкрита, кістки були розкидані і лежали на поверхні. Можливо, число вбитих фактично вище, ніж зараз виявлено останків.

Берегти пам'ять

Пошуковий загін «Пам'ять Перекопу» створено близько чотирьох років тому. Займається пошуком військових поховань група ентузіастів — працівники кримської митниці, індивідуальні підприємці, робітники з місцевого хімічного заводу, всього 12 осіб. Виходять в пошук у вільний від основної роботи час.   

 Знахідки пошукового загону

«Ми різних професій, але нас об'єднує одне — любов до історії, дбайливе ставлення до пам'яті полеглих воїнів — захисників Батьківщини», — каже Дмитро, обидва діда якого пройшли Велику Вітчизняну, визволяли країни Європи, були поранені, нагороджені.

Пошуковці через багато років після війни повідомляють родичам про те, де загинули їхні рідні. У 2015 році по знайденому медальйону була встановлена особистість бійця Василя Микитовича Погорєлова з Моздока, який загинув у 1941 році при обороні Криму біля села Пушкіно Красноперекопського району. На перепоховання приїжджала його внучка з Санкт-Петербурга.

Завдяки медалі «За відвагу» встановлена особа старшого лейтенанта Юхима Семеновича Шлейбмана, який загинув 18 листопада 1943 року в районі села Вишнівка того ж району, а його останки знайшли через 73 роки, в цей же день, 18 листопада 2016 року. На перепоховання приїжджав його племінник з Ізраїлю.      

 

  • Русский
  • Українська
  • English