ВГО “Союз “Народна Пам'ять” реалізував спільний проект з посольством США в Україні

Пошуковці допомогли знайти в Одеській області та ексгумувати останки американського пілота по імені Джон Д. Мамфорд і його літака, збитого в 1944 році.

За п'ять років існування ВГО «Союз «Народна Пам'ять» змогла налагодити плідне міжнародне співробітництво. Зокрема встановлено контакт з безліччю урядових та пошукових організацій інших країн. Серед них: Італія, Німеччина, Угорщина. Були проведені десятки міжнародних Вахт Пам'яті, в яких брали участь представники інших країн. Наші пошуковці вже заробили заслужений міжнародний авторитет і визнання, постійно запрошуються іноземними партнерами для виконання спільних пошукових та ексгумаційних робіт. 

Не винятком став і той випадок, коли в середині липня 2016-го, біля села Нові Трояни Одеської області, почалися офіційні пошуки останків лейтенанта ВПС  США Джона Мамфорда. 

За словами місцевих жителів, в 1944 році на території села розбився американський винищувач, а його пілот загинув.

За результатами архівної роботи з документами періоду Другої світової війни, стало відомо, що у 44-му році американські бомбардувальники здійснювали човникові рейси в трикутнику Великобританія–Італія–Україна (у рамках операції «Френтік»), наносячи удари по важливим військовим і промисловим об'єктам нацистської Німеччини та її союзників. Під час однієї з таких радянсько-американських операцій і розбився винищувач лейтенанта. 6 червня 1944 року Мамфорд вилетів у складі 325-ї винищувальної групи ВПС США - атакувати аеродром румунського порту Галац. На шляху назад американських пілотів атакували румунські льотчики. Лейтенант Джон Мамфорд був єдиним пілотом, який прийняв бій. У цьому бою його і збили. 

І ось багато років потому Агентство Міністерства Оборони США у справах військовополонених і зниклих безвісти в ході воєнних дій (DPAA) встановило місце загибелі свого пілота. А посольство США в Україні вирішило провести тендер на проведення екскаваторних пошукових робіт в селі Нові Трояни Одеської області. В цьому конкурсі брало участь багато різних організацій, серед яких був і член ВГО «Союз «Народна Пам'ять» - Спеціалізоване підприємство «Пам'ять і Слава». Багато в чому завдяки своєму багатому досвіду та міжнародній репутації, «Пам'ять і Слава» виграла цей тендер, незважаючи на високу конкуренцію.  

Саме наші пошуковці зайнялися організацією міжнародної Вахти. Визначили місце розташування наметового містечка, встановивши на обраній території прапори України і США.

Була надана вся необхідна важка техніка для ефективного проведення пошукових робіт: з Києва доставили трейлери, екскаватори, вантажівки.

Розкопками з боку США керував представник Агентства Міністерства Оборони США у справах військовополонених і зниклих безвісти в ході воєнних дій (DPAA) капітан Джо Мурил. Він був надзвичайно радий, що його групі вдасться повернути додому загиблого ще під час Другої світової війни американського офіцера. Американська команда працювала у складі 8-ми осіб.

Для надання технічної допомоги «Пам'ять і Слава» найняла також 12 мешканців села Нові Трояни (що було однією з умов співпраці американської сторони та місцевої територіальної громади). Вони також допомагали нашій та американській групам у більш детальному пошуку артефактів. Вся пошукова робота була розділена на 3 етапи, на кожному з яких працювала окрема група людей. Одні копали, інші відрами носили землю з розкопів, треті – просівали її, щоб не пропустити жодної деталі, яка могла б відноситися до останків загиблого льотчика або його бойової машини.

Час від часу 3 групи змагалися між собою, хто швидше знайде щось важливе. Працювали в режимі - 50 хв роботи і 10 хв на відпочинок.

Слід зазначити, що пошукова робота проходила дуже злагоджено. Всі працювали як одне ціле. Через пару днів навіть не був потрібен перекладач, щоб учасники спільної справи розуміли один одного. 

Американська пошукова група з великою серйозністю і відповідальністю поставилася до роботи. Їх здатність швидко переключатися з веселощів на роботу не переставала дивувати пошуковців Спеціалізованого підприємства «Пам'ять і Слава»

У вільний час взаєморозуміння пошуковців двох країн було ще більш теплим. Цікаві історії та розповіді про життя один одного дуже зблизили пошуковців двох різних, далеких одна від одної країн. Також наші хлопці порадували пошуковців США кулінарними витворами української кухні.

«Я дуже хочу подякувати Україні, яка допомогла виконати цю клятву. Українська сторона була дуже привітна і зробила все, щоб ми працювали комфортно та ефективно. Місія виконана успішно і тепер після ідентифікації ми зможемо повернути в сім'ю останки загиблого героя» – розповів капітан Джо Мурил. 

Для наших пошуковців цей міжнародний проект став ще однією можливістю довести високий рівень професіоналізму та авторитету. Адже у якій би країні ми не жили – ми всі об'єднані спільною ідеєю та метою – знайти загиблих і повернути пам'ять про них в сім'ї, суспільство, державу.

12 серпня 2016 р. у Національному військово-історичному музеї України відбулася офіційна передача останків американського льотчика, який загинув на території України в 1944 році під час військової операції «Френтік», представникам США. У заході брали участь представники Посольства США в Україні та Збройних Сил України.

 

  • Русский
  • Українська
  • English