Участь пошуковців ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у міжнародній експедиції під Клесином (Німеччина)

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» вже не перший рік співпрацює з пошуковими організаціями і асоціаціями інших країн Європи.

Щорічно влаштовуються міжнародні експедиції, проходять спільні пошукові розвідки на територіях, які не обійшла стороною Друга світова війна.

Не винятком є і щорічна експедиція, організатором якої виступає Асоціація з пошуку і поховання загиблих у Східній Європі (Verein zur Bergung Gefallener in Osteuropa (V. B. G. O.). Кожної осені, а саме з 3 жовтня, в селищі Клесин, Бранденбург, ФРН, з'їжджаються представники пошукових організацій 6-ти і більше країн, для проведення спільної пошукової експедиції.

«Союз «Народна Пам'ять», на запрошення німецьких партнерів, бере участь в проекті з 2011-го. У цьому році від організації вирушила команда з 4 осіб, на чолі з Ярославом Жилкіним головою СНП.​

По дорозі до місця призначення, наші пошуковці заїхали в Берлін. Будівля рейхстагу, Берлінська стіна, Бранденбурзькі ворота – відвідування цих місць стало справжнім дотиком до історії. Але головною метою поїздки до Берліна все ж став візит на православне кладовище Тегель. Тут, в 1944 році, був похований Микола Володимирович Порш, посол Української Народної Республіки в Берліні (1919-1920 рр.). Покладання вінка на його могилу – стало тією малістю, яку ми змогли зробити для вшанування пам'яті людини, що відіграла помітну роль в історії становлення української державності.

А далі знову в дорогу​

На місці проведення Міжнародної пошукової акції, наших вже чекали інші учасники експедиції. Серед них можна було зустріти представників Англії, Голландії, Іспанії, Росії, Швейцарії і, звичайно ж, Німеччини.

Варто відзначити, що наші німецькі партнери добре підготувалися до експедиції: провели ретельну архівну роботу, зіставили топографічні карти часів Другої світової з сучасними, що і дозволило визначити перспективні місця пошуку.

Спільними зусиллями, за 3 дні, пошуковцями було знайдено останки 4 солдатів: двох червоноармійців і двох військовослужбовців Вермахту. Встановлено основні локації наступів, місця стрілецьких осередків і траншей солдатів.

В одного з загиблих знайшли медальйон (ОРЗ – особистий розпізнавальний знак, або як німці називали його жартома «Hundmarke» - «собачий жетон»), з якого стало ясно, що останки належать солдату німецької армії. ОРЗ відправлять в Бюро з оповіщення найближчих родичів солдатів Вермахту, які загинули у часи Другої світової війни ( Deutsche Dienststelle (WASt), м. Берлін, для подальшої експертизи.

Пошукові роботи все ще тривають. Про кінцевий результат міжнародної експедиції під Клесином можна буде говорити лише після її закінчення.

Один з днів експедиції був присвячений урочистому перепохованню воїнів Червоної Армії, останки яких були знайдені в 2015 році. 12 загиблих знайшли спокій на солдатському кладовищі селища Вуден (Whuden), Німеччина.

Представникам нашої організації також вдалося відвідати й інші найближчі меморіали селища Клесин, на яких поховані радянські солдати. Найбільше здивував стан кладовищ. Всюди чисто й доглянуто, порядок на вищому рівні – гідне увіковічнення пам'яті та повага загиблим борцям з фашизмом.

Могили ідеально доглянуті. Часто набагато краще, ніж на Батьківщині …

Представники «Народної Пам'яті» також змогли відвідати Зеєловські висоти. Це численні піднесення природного походження у вигляді пагорбів, розташованих недалеко від німецького міста Зеєлов, приблизно в 90 км на схід від Берліна, недалеко від нинішнього кордону з Польщею. У далекому 1945-му тут йшли запеклі бої у рамках Берлінської наступальної операції, жертвами яких стали від 30 до 100 тис. солдатів. Тепер же, стільки років потому, на цьому місці зосталися тільки залишки окопів та зранена земля. Також збереглося укриття чотири рази Героя Радянського Союзу, полководця Г. К. Жукова – серед лісової хащі і згладжених часом брустверів видніється дерев'яний остов бліндажу. Уся земля навколо нього ніби покрита шрамами війни, що відгреміла...

« Давно відмита гар, розвіялися дими,

І часом земні рани згладжені...»

Ця поїздка стала свідченням того, що пам'ять про події тих часів однаково важлива для кожного нащадка воїнів протиборчих сторін.

Участь українських пошуковців у подібних міжнародних заходах стала доброю традицією, яка без сумніву триватиме з року в рік.

  • Русский
  • Українська
  • English