У Харківській області відкрилася Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція «Барвінківський котел-1942»

23 вересня 2017-го в селі Іванівка (Барвінківський р-н Харківської області) відбулося відкриття Всеукраїнської пошукової військово-меморіальної експедиції «Барвінківський котел-1942».

На території Балаклійського МУВГ (Харківське обласне управління водними ресурсами в Барвінківському р-ні), де, власне, розташувався табір учасників експедиції, на плацу зібралися пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять», а також представники місцевого управління.

Під Гімн України урочисто підняли державний прапор, а також прапори всіх загонів організації, що приймають участь в експедиції.

З привітальним словом виступив Євген Куковєров, виконавчий директор з польового та архівного пошуку ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Він представив пошуковцям коменданта табору, начальника медичної частини та ін. – всіх тих, хто буде забезпечувати роботу експедиції.

До учасників експедиції також звернувся керівник приймаючої «гостей», місцевої пошукової організації СПП «Військові меморіали «Схід» - Старченко Віктор Сергійович. Він коротко змалював історичні події того, що відбувалося на землях Харківщини в далекому 1942 році, і з чим пошуковцям належить мати справу зараз. Розповів основну мету проведення експедиції – чому пошуковці знаходяться тут і що конкретно шукати.

Сергій Білокінь – начальник штабу експедиції – провів коротку інструкцію з техніки безпеки щодо правильного поводження з вибухонебезпечними предметами (ВНП).

Дорофєєв Володимир Володимирович, перший заступник голови ВГО «Союз «Народна Пам'ять» наставляв учасників експедиції і побажав їм удачі в пошуку.

Зі словами подяки виступив і голова сільради Іванівки – Лірник Василь Миколайович: «Ви займаєтеся дуже благородною справою. Я щиро радий, що доля звела мене з вашою організацією. Радий, що ви будете проводити роботи на моїй рідній землі...»

Відразу після закінчення урочистого відкриття пошуковці відразу приступили до справи. У лотерейному порядку розподілили робочі локації і в складі 4-х груп виїхали на поля.

Не минуло й 10-ти хвилин з початку робіт, як учасники експедиції виявили останки загиблих солдатів. Невідомі поховання виявилися прямо біля дороги, яка веде в сусіднє село Петровське.

Прилади загону «Харків» визначили 3 сильних сигнала – вирішили перевірити. І не даремно. У двох раскопах лежали останки 4-х радянських солдатів, один з яких імовірно – офіцер. Біля нього знаходилися фрагменти портупеї, планшета (польова сумка для карт, документів і т. д.) і невеликий гаманець з монетами.

За день група зробила якісну зачистку знайдених останків. Роботи з ексгумації будуть продовжуватися ... Чи є на цьому місці ще останки солдатів – покажуть подальші роботи.

Загін «Пошук-Дніпро» проводив пошуки на тому ж полі, де і група харків'ян, тільки на інший локації. Пошуковцям спочатку потрапляло лише безліч кінських підків, і нічого більше. Але ж не дарма кажуть, що підкова – на щастя. Саме підкови «привели» групу на поховання 5-ти радянських солдатів, один з яких виявився кавалеристом.

Біля його останків лежала шашка, карабін кавалеристського зразка, німецька (трофейна) ложка-вилка і гвинтівка СВТ. Можливо, біля кавалериста знаходяться останки ще одного бійця. Але про це можна буде стверджувати пізніше, коли пошуковці закінчать розчищення останків у цьому місці поховання.

Біля ще одного з солдатів знайшли підписану ложку з нацарапаним мусульманським ім'ям і особистий розпізнавальний знак (ОРЗ). Пошуковці відправлять цінні знахідки на експертизу, завдяки якій можна буде встановити долю загиблого і можливо, знайти його родичів.

Двум групам, що залишилися, пошуковці, які працювали на іншому полі, пощастило трохи менше. «Меморіал» знайшов лише численні осколки, запчастини радянської машини «Полуторки» та частини німецького реактивного снаряда.

Досліджена загоном «Схід» половина поля виявилася «порожньою». Але ближче до дороги, пошуковцям почали траплятися ручні гранати (РГД-33), безліч осколків. Знайшли іржаву радянську протитанкову міну. Сигнал металошукача також вказав на німецький кулеметний осередок, в якому знаходилася саперна лопата і ящик від кулеметних стрічок MG.

Перший день експедиції з упевненістю можна назвати продуктивним. Пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» налаштовані продовжувати в тому ж дусі!

І поки командири загонів обговорюють питання минулого дня і готують завдання на наступний – учасники експедиції переглядають документальні фільми, вечеряють і набираються сил для майбутніх справ....

З 23 по 29 вересня 2017 року в селі Іванівка (Барвінківський район Харківської області) ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проведе Всеукраїнську пошукову військово-меморіальну експедицію «Барвінківський котел-1942».

Експедиція присвячена Харківській оборонній операції 1942 року, яка закінчилася оточенням військ РСЧА в Барвінківському районі («Барвінківський котел»). Тоді загинули і потрапили в полон 270 тис. радянських солдатів, багато з яких були українцями. Саме з поразки під Харківом почалося стрімке просування німецьких військ до Волги і Кавказу, що закінчилося Сталінградською битвою.

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Другої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів. Тисячі з них ще чекають, поки за ними прийдуть пошуковці, і перепоховають з відданням військових почестей.

Роботи, як завжди, будуть проводитися з використанням методик археології, криміналістики і геофізики. «Союз «Народна Пам'ять» ставить за мету створення галузі загальної археології з умовною назвою «Археологія воєн».

В експедиції візьмуть участь представники десятків організацій з усієї України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Всеукраїнська експедиція «Барвінківський котел-1942» проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Взяти участь в експедиції запрошуються журналісти українських ЗМІ!

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» забезпечить представників ЗМІ харчуванням та проживанням, розглядається питання компенсації проїзду.

За додатковою інформацією звертатися за тел.:

+380682015506

  • Русский
  • Українська
  • English