Пошуковцями загону «Пошук-Дніпро» виявлено останки 10-ти солдатів

Розвідки з метою пошуку непохованих останків солдатів, загиблих у роки Другої світової війни в районі села Високе Поле Дніпропетровської обл., ведуться вже не перший рік. У вересні 2016, недалеко від хутора, нашим волонтерам загону «Пошук-Дніпро» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») вдалося знайти і ексгумувати останки 35 солдатів РСЧА. Пошуковці знали, що роботи тут не закінчаться. Адже за архівними даними, а також і за розповідями місцевих старожилів, в районі Високого Поля та інших довколишніх селищ тут велися жорстокі бої у часи Другої світової війни. Ймовірність знайти ще багато «забутих» солдат дуже велика, тому пошуковці вирішили не втрачати часу і до початку зими ретельно провести розвідку решти недослідженої території.

В результаті кропіткої архівної роботи та запитів «Союз «Народна Пам'ять» в Національний Архів США (The National Archives of the United States), вдалося отримати знімки місцевості Криворізького району, зроблені німецькою аерофотозйомкою ще в 1942 році. На ній добре видно німецькі позиції: ходи сполучення, окопи, бліндажі.

Маючи знімки на руках, члени «Пошук-Дніпро» вирішили змінити тактику розвідки. Завдяки їм, було легше знайти потрібну локацію. Якщо раніше доводилося ходити з металошукачем по території всього поля, в надії натрапити на сильний сигнал, то тепер учасники експедиції, в першу чергу, ходили за «підказками» аерофотозйомки. Знімки значно звузили площу пошуків, завдяки чому робота проходила швидше та ефективніше.

З 12 листопада почалася чергова експедиція. На цей раз, територія пошуків була трикутник - між селами Зелене Поле, Високе Поле і Новопокровка.

У перші ж дні пошуку були знайдені останки 6-ти солдатів - 5 червоноармійців і один військовослужбовець Вермахту. Пошуковикам посміхнулася удача - при загиблому німця виявився розпізнавальний жетон.

20 листопада 2016-го, в одній з траншей, були знайдені та ексгумовані останки 4-х червоноармійців. На приналежність до Червоної Армії вказували фрагменти особистих речей солдатів.

Одного із загиблих знайшли з фрагментами автомата ППШ. Солдат до останнього відстрілювався від ворога…

Цікавою знахідкою виявилася і протитанкова рушниця. Її виявили біля останків іншого бійця.

Під час робіт, також було знайдено і безліч боєприпасів, які пошуковці передали місцевій ДСНС.

За два тижні виїздів на пошуки, учасниками загону «Пошук-Дніпро» було ексгумовано 10 солдатів. Пошуковці впевнені – ще багато загиблих військовослужбовців лежить в землях Криворізького району. На жаль, через наступаючі холоди скоро буде важко проводити роботи. Але розвідки, поки дозволяє погода, будуть продовжуватися, щоб з наступом весни повернутися за іншими солдатами.

  • Русский
  • Українська
  • English