Пошуковці «Вічно живим» і «Пошук-Дніпро» виявили останки 22 солдатів

Друга світова залишила великий слід в історії України. Офіційно, закінчення війни оголошено 2 вересня 1945 року, але останки загиблих солдатів, снаряди і боєприпаси тих часів знаходять в землі дотепер.

Багато людських доль пов'язано з найбільш згубною і руйнівною війною... Хто став свідком, хто читав про неї, а хто чув з розповідей старшого покоління.

До пошуковців ВГО «Союз «Народна Пам'ять» часто звертаються з проханням знайти брата, батька, діда, прадіда – зниклих безвісти або загиблих у період війни.

Також, люди часто повідомляють пошуковцям про випадково знайдені де-небудь людських останках...

Нещодавно, до загону «Вічно живим» (м. Кременчук) звернувся місцевий мешканець одного з сел Кобеляцького р-ну (Полтавської області). Сказав, що знає, де знаходиться поховання солдатів.

Пошуковці одразу вирішили перевірити зазначену територію, адже старожил не вперше звертається до них з подібною інформацією, яка раніше завжди підтверджувалася.

«Інформатор» поїхав разом з ними, щоб показати місце.

Поховання виявилося в посадці, розташованій в парі км від села.

Робота починалася як зазвичай. Перевірка металошукачем, попередній шурф... І тут «здалися» останки. Весь день пішов на їх зачистку – так як в процесі роботи останків з'являлося все більше і більше. Тут вже було не впоратися. Часу мало – загиблих, по всій видимості, багато. Потрібно «підкріплення».

Загін «Вічно живим» вирішив звернутися за допомогою до криворізьких пошуковців з групи «Пошук-Дніпро», які оперативно прибули на місце робіт товаришів.

Спільними силами, пошуковці ексгумували 22 солдатів. Практично нічого з особистих і супутніх речей при загиблих не було виявлено. Лише дві радянські монети 1938 року та пара патронів ППШ. Фрагментів обмундирування і хоч якийсь одягу не спостерігалося зовсім.

Пошуковці припускають, що знайдене поховання є санітарним. Про це говорять знайдені біля останків фрагменти милиць, металеві та дерев'яні шини.... Серед останків одного з солдатів, в області грудей, лежала німецька куля, в іншого – нога була перев'язана ременем. Ще один загиблий був з обрізаними останками ніг. Швидше за все, їх колись ампутували йому під час однієї з операцій.

Пошуковці припускають, що це поховання було зроблено влітку 1943 року, коли в ході бойових дій з формування Дніпра гинуло чимало солдатів – хто миттєво на полі бою, а хто в шпиталях від численних поранень.

«Потрібно перевіряти архіви і збирати дані про медсанчастини, які перебували тут під час війни. Тільки тоді, можливо, вдасться дізнатися більш конкретну інформацію про знайдене поховання» - повідомляє керівник пошукового загону «Вічно живим» Іванюк Віталій.

У будь-якому випадку, можливість ідентифікувати загиблих є.

 Нехай невелика. І пошуковці дуже сподіваються, що їм вдасться повернути імена солдатів з небуття.

Довідка:

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 375  пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а  48 - міжрегіональні.

Знайдено і гідно увічнена останки 6180 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій.

Встановлено імена 903 військовослужбовців, розшукана 91 сім'я, до якої через 70-100 років прийшла звістка про долю їхніх родичів.

«Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».

 

  • Русский
  • Українська
  • English