Пошукова експедиція в Латвії

 

З 14 по 23 червня 2019 року неподалік міста Даугавпілс (Двінськ, Латвія) відбулася Міжнародна пошукова експедиція «Ніцгале-2019».
Участь в ній взяли пошукові загони з Латвії, Росії, Литви, Білорусі. Від України поїхали представники ВГО "Союз "Народна Пам'ять" в складі 4-х осіб. Також активну участь в експедиції прийняв голова ВГО "Союз "Народна Пам'ять" - Ярослав Жилкін та керівник Чеченського регіонального відділення "Пошукового руху Росії" - Іса Сардалов. Організаторами виступили ВО «Патріот» (Латвія, Рига) спільно з Міжнародним пошуковим об'єднанням «Військова Археологія» (РФ).

Протягом 8-ми днів представники п'яти країн підіймали останки солдатів періоду Першої світової війни, загиблих в 1915 році, похованих пізніше на військових кладовищах, і з часом забутих.

Як свідчать архівні дані, втрати в боях на даній території були колосальні. Загиблих відразу після боїв ховали централізовано, створюючи спеціальні військові поховання... Ось одне з таких, за рішенням влади Латвії, пошуковці й підіймали, щоб могили бійців більше не захоплював ліс і вони знайшли гідне місце поховання.
За документами на кладовищі було поховано 250 чоловік. Але експедиційні роботи показали інше. Всього пошуковці знайшли останки 83-х військовослужбовців РІА. Швидше за все, в наявні списки були внесені всі солдати і офіцери Російської Імператорської Армії (РІА), загиблі в конкретні дні на конкретній території. Когось похоронна команда встигла перенести на дане військове кладовище, а когось, через інтенсивні бої, довелося залишати на позиціях.

У Ніцгале, на садовій ділянці, було ексгумовано останки 6-х солдатів 439 піхотного Ілецького полку Російської Імператорської армії та одного невідомого воїна Червоної Армії. Належність до Червоної Армії вдалося встановити завдяки монеті номіналом в 20 копійок, свистку і двом презервативам. В який саме період загинув солдат - в 1941 або в 1944 році - з'ясувати поки не вдалося.

Друге місце робіт знаходилося в лісовому масиві недалеко від міста Ілуксте. На місці поховання солдатів 149 чорноморського полку і 25 запасного шпиталю. На відміну від Ніцгале, де не було плану поховання, тут були всі необхідні схеми з поіменним списком похованих.

Всього було ексгумовано 83 воїна Російської Імператорської Армії. 73-х з них вдалося ідентифікувати.

По тому, як були розташувані останки відносно сторін світу, можна припустити, що на цьому кладовищі були поховані і православні, і мусульмани. Тому прощальну молитву над загиблими в кінці експедиції читав і православний священик, і мула.

Всі останки воїнів передані для поховання в монастирський будинок латвійського міста Ілуксте. А перед пошуковцями тепер стоїть наступне завдання - знайти їх рідних...

Детальніше про експедицію, ви можете прочитати на нашій офіційній сторінці в Facebook:  https://www.facebook.com/narodnapamyat/

  • Русский
  • Українська
  • English