Пошук загиблих солдатів увінчався успіхом - Знайдено 16 бійців Радянської армії

У серпні 2017 року пошуковці «Плацдарму» працювали на локації в одному з сел Ізюмського району Харківської області. Роботи належало виконати дуже багато і тому експедиція зайняла п'ять днів. В ході розкопок були виявлені останки 16 бійців і командирів РСЧА, імена яких, на жаль, встановити не вдалося. У бійців не було знайдено жодних документів чи предметів, за якими можна було б встановити їх імена. Був лише один особистий розпізнавальний знак (ОРЗ), але він виявився порожнім.  

Сигналів металошукача було багато. Траплялися шматки іржавого металу на поверхні і на малій глибині. Але було кілька тривалих дзвінків, які з великою часткою ймовірності можна було вважати можливим похованням кількох осіб. Пошуковці знають - якщо звук металошукача триває пару метрів, то це або напевно великий предмет або кілька шматків металу, розкиданого в землі.  

Так воно й стало. Практично всі особливо протяжні сигнали в результаті стали місцями поховань червоноармійців. При них було дуже багато заліза - саперні лопатки, солдатські каски, диски від автомата Шпагіна ППШ і ручного кулемета ДП 27, підсумки з патронами до трьохлінійки (гвинтівки Мосіна), предмети екіпіровки, казанки і деякі інші дрібниці. Були виявлені з ними і ручні гранати Ф1, РГД 33, РГ42. Варто відзначити, що все це було сильно перемішано, що визначити час їх загибелі було практично неможливо. Зустрічалися і фрагменти важкої техніки - броня, диски до танкового кулемета ДТ, Був відкопаний і люк з бронемашини. З незвичайного - можна зазначити, що у одного воїна був зашитий в мішечку американський цент, який він носив на шиї.   

У одного червоноармійця була солдатський ґудзик на погоні і це дозволило стверджувати, що це період 1943 року. Можна сказати точно - багато з них були стягнуті в найближчі бліндажі, воронки і окопи через деякий проміжок часу після загибелі військовослужбовців, так як кістки знаходилися не в природній послідовності, а сліди важких осколкових поранень були відсутні.

Всього за 5 днів проведеної роботи було піднято 16 воїнів і командирів РСЧА, які будуть поховані в братській могилі того села, за звільнення якого вони віддали своє життя. 


Олег Курінний

  • Русский
  • Українська
  • English