Попередні підсумки міжнародної експедиції у Карпатах

55 знайдених солдатів, понад 1000 вибухонебезпечних предметів, безліч артефактів Першої світової війни.

Щоденники пошукової військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»). День 6 (27.08.2016). 

Ранок шостого дня роботи військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016») почався трохи пізніше, ніж зазвичай. Всі учасники експедиції, а вони виспалися та були задоволені, прокинулися о 8:00. Адже на вулиці сходило сонце останнього робочого дня експедиції. Крайній сніданок, крайня нарада, холодний підбадьорливий душ водою з гірського джерела - вся атмосфера потихеньку наповнювалася сумом. 

Завдань на сьогодні було менше, але всі з них - дуже відповідальні. Пошуковцям належало закінчення пошукових робіт та ексгумації знайдених раніше останків солдатів, встановлення хреста на відновленому ними раніше кладовищі австро-угорських солдатів, проведення церковної служби з цього приводу, величезна камеральна (фіксування та опис знайдених артефактів) та антропологічна робота (обстеження останків та підготовка їх до перепоховання). 

Хрест заздалегідь був виготовлений з дерева руками наших пошуковців. На ньому встановили пам'ятну табличку ВГО «Союз «Народна Пам'ять». 

Частина пошуковців під керівництвом археолога та антрополога почали розбирати та проводити очищення останків бійців. Потім останки складали в окремі домовинки в депонарій.

У подальшому вони будуть передані на тимчасове зберігання органам місцевого правління до отримання дозволу на поховання з боку урядів Австрії та Угорщини. 

Всі знайдені артефакти омивалися та фіксувалися на фото.

Поки група пошуковців працювала в депонаріумі, керівництво разом з медійною групою підготовляли апаратуру для фото - та відеозйомки, нарешті полетів квадрокоптер. 

Церковне служіння починалося о16:00. Всі пошуковці переодяглися у форму і разом з батюшкою та півчими піднялися на рівнину до поховань. До служби приєдналися місцеві жителі. 

Під час служби отець Степан, місцевий батюшка, розповідав про зв'язок поколінь, про розруху життя під час війни, про силу духу та віру, яка здатна врятувати людину.  

Напевно, саме в такі моменти, можна побачити скупу чоловічу сльозу. Скупу, але найщирішу. Кожен пошуковець, знаходячи загиблого солдата, переймається його долею, намагається повернути йому його ім'я. І переймання нікуди не зникають до тих пір, поки справа не дійде до кінця. 

На якусь мить секунди здалося, що кожен з пошуковців, перемаючись долею загиблих солдатів, замислився і про свою власну..

Через півгодини служба закінчилася. Всі поверталися до табору. На нас чекала офіційна церемонія закриття експедиції.

І от усі, в котрий та останній раз в такому ж складі вишикувалися перед штабом. За формою, з усмішками на обличчі та невеликим сумом в очах.  

Із завершенням вахти всіх її учасників привітав Голова ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ярослав Олександрович Жилкін. Він відзначив роботу кожної з пошукових груп та усім учасникам експедиції вручив грамоти та пам'ятні значки «За участь у пошуковій експедиції». 

Слова подяки, також, промовив Куковеров Євген Миколайович, керівник експедиції в Карпатах. Він підбив підсумки вахти і побажав усім пошуковцям ще більше великих знахідок. 

Відбулося урочисте спускання прапора експедиції та виконання державного гімну України.

Останній вечір пошукової експедиції «Черемха-2016» закінчився вранці наступного дня. Спочатку була святкова вечеря. Через деякий час всі зібралися біля багаття, співали пісні, говорили між собою, обмінювалися контактами та обіцянками не забути: один одного, час проведений тут, а головне, своє покликання. 

Слід зазначити, що за 6 днів експедиції пошуковцям вдалося знайти та ексгумувати останки 55-ти бійців (попередньо, з них 2 російської армії та 53 -австро-угорської), понад 1000 вибухонебезпечних предметів, безліч музейних артефактів Першої світової війни.

Впевнені, що на пошуковців чекає ще багато роботи тут. 

І тому ми не прощаємося з вами, Карпати, ми говоримо «До зустрічі! У 2017 році».

Довідка: 

22 – 28 серпня, 2016 року в адміністративних межах смт. Косів, Верховина, Ворохта Івано-Франківської області, смт. Ясіня Закарпатської області і в районі хребта гори Кукул, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводить пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»), яка присвячена 100-річчю битви за Карпатські перевали. Захід проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською та Закарпатською обласними державними адміністраціями, Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 

Під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у пошукових роботах задіяно – АМПО «Обеліск», ПЗ «Обеліск» (м. Глухів), АДВІС «Плацдарм», ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Дніпро), ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Кривий Ріг), ВІК «Каховка», ЛОІПТ «Маківка-Броди», ГО «Пошук-Захід», «Волинські старожитності», та ін.

Під час експедиції заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження і вивчення виявлених об'єктів, ексгумація останків загиблих, урочисте поховання останків в спеціально виділених меморіальних місцях та обмін досвідом і зміцнення співпраці пошукових організацій України. Крім цього, буде проведене відновлення військового цвинтарю на горі Кукул, що пов’язаний з подіями 1916 року. Окрім України, сторіччя Першої світової війни, яку також називаємо Великою, відзначається меморіальними заходами в країнах, громадяни яких брали участь у бойових діях часів Першої світової війни (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Польща.)

Додаткова інформація: +38 093 757 7565 або +38 050 974 83 41.

  • Русский
  • Українська
  • English