«Плацдарм» і 16 солдатів

Минулий тиждень пошуковці А. Д. В. І. С. «Плацдарм» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») знову провели на полях Донецької та Харківської областей.

У роки Другої світової ці поля служили місцем запеклих сутичок Радянської армії і Вермахту, сьогодні ж – на них вирощують сільськогосподарські культури.

Протягом багатьох років плацдармовці намагаються знайти якомога більше загиблих солдатів – тих, хто ще не став жертвою чорнокопачів і чиї останки ще не були розтягнуті с/г технікою.

Цього разу пошуковці виявили останки 16 солдатів – 15 радянських і 1 солдат противника. Визначити їх приналежність до армій вдалося за фрагментами амуніції. 

Всі солдати лежали в німецьких кулеметних гніздах, завалені стріляними гільзами, ящиками з кулеметними стрічками і змінними стволами від MG (34, 42). Не дивно, що над кожним похованням прилад показував потужні сигнали.

Майже у всіх загиблих, нижні кінцівки були обмотані дротом або ременями. Швидше за все, саме таким чином, місцеві жителі стягували їх з полів – за ноги. Варто відзначити, що це не перший випадок, коли пошуковці знаходять останки з перев'язаними кінцівками. 

У кожного із знайдених було при собі 1-2 ручній гранаті, підсумки, повні патронів. Біля останків червоноармійців пошуковці знайшли безліч трофейних предметів – німецькі казанки, фляги, саперні лопати, бритвені набори, протигази. 

Цінною знахідкою стала ложка одного з радянських солдат і фрагменти маленького мундштука. На ложці чітко надряпано ім'я – Бондарєв Сергій, в той час як на мундштуці ініціали – Б. С. Швидше за все ці речі належали колись одному солдату. І, можливо, завдяки їм, «Плацдарм» зможе встановити долю загиблого героя і знайти його родичів.

Також пошуковці виявили невелику алюмінієву коробку. Для чого вона призначена – можна буде сказати тільки після проведення експертизи. Але її зміст не настільки важливий, як те, що на ній теж проглядається якийсь напис.

На жаль, букви важко читаються – річ пошкоджена часом та природою, – але все ж видно, що німецькі. Можливо – це коробочка знайденого пошуковцями солдата Вермахту.

Останки солдатів будуть перебувати на тимчасовому зберіганні до урочистого перепоховання.

Більше 40-ка вибухонебезпечних предметів (ВНП), знайдених «Плацдармом» під час робіт, передано представникам ДСНС Донецької області. 

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 374 пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а 47 - міжрегіональні.

Знайдено і гідно увічнено останки 6136 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій.

Встановлено імена 902 військовослужбовців, розшукано 90 сімей, до яких через 70-100 років прийшла звісточка про долю їхніх родичів.

Завдяки роботі пошуковців, земля України звільнилася від 52 543 вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів тієї війни. Музеям нашої країни передано близько 24 704 експонатів, кілька тисяч унікальних документів нашої історії.

Організована постійна робота гарячої лінії - 0-800-210-135, на яку надходять дзвінки від очевидців та свідків можливих місць поховань, пов'язаних з трагічними подіями на нашій багатостраждальній землі.

З 2014 року ВГО «Союз «Народна Пам'ять» розпочала реалізацію Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» - пошук і ексгумація тіл українських військовослужбовців, які загинули в зоні АТО. На сьогоднішній день «Чорний Тюльпан» пропрацював близько 100 населених пунктів та географічних точок в зоні АТО, виявив і передав компетентним органам тіла 828 жертв конфлікту. Проект реалізовується за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

«Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».

Гаряча лінія - 0-800-210-135

  • Русский
  • Українська
  • English