Перепоховання воїнів УНР

 

25 листопада 2018 року в селі Базар (Народицький р-н Житомирської області) пройшов захід, присвячений 97-й річниці Другого зимового походу УНР (17 листопада 1921 року відбувся останній бій).

Місцем щорічного всенародного вшанування загиблих борців за незалежність України став величний Меморіал пам'яті Героїв Базару, споруджений на території села в 2000-му році. Тут поховано 46 воїнів, що загинули на полі бою, і 359 тих, хто був захоплений в полон і розстріляний за відмову перейти до Червоної Армії. (Такі офіційні дані)

Вшанувати пам'ять воїнів УНР до меморіалу прийшли представники Спілки офіцерів України та Міністерства оборони України, представники місцевого самоврядування, духовенство, жителі села, школярі та студенти м. Народичі,  представники ЗМІ, а також пошуковці ВГО «Союз« Народна Пам'ять » - загін АМПО «Обеліск». Уже кілька років поспіль група проводить планові пошукові роботи в районі сіл Малі Міньки та Звіздаль (Народицький р-н Житомирської області) з метою встановлення історичних подій трагічного кінця останнього зимового походу УНР, а також пошуку загиблих воїнів.

Захід розпочався покладанням квітів. Після цього відбувся мітинг. Виступаючі наголошували на необхідності зберігати пам'ять про історичні події, шанувати подвиг героїв Базару, а також загиблих в ООС українських воїнів.

«Історія має традицію повторюватись. Події останнього часу підтвердили, що Україні потрібно відстоювати свою незалежність. Наш народ повинен пам'ятати про ті події далекого 1921-го, приходити на ці священні місця. Адже нація впевнено торує шлях в майбутнє тоді, коли пам'ятає своє минуле ... » - сказав в.о.голови села Базар Олександр Будько.

В рамках мітингу відбулося урочисте перепоховання останків воїнів УНР, знайдених АМПО «Обеліск» в ході пошукових робіт. Також, загін передав в Народицький краєзнавчий музей знахідки, виявлені на місцях боїв Другого зимового походу.

Історична довідка:

"У жовтні 1921-го командуванням Армії УНР та Повстанської команди був розроблений план, який передбачав надання воєнної допомоги партизанському рухові в Україні. У січні 1921 року при Головній Команді військ УНР засновано Партизансько-повстанський штаб, завданням якого було підготувати загальне повстання в Україні проти окупаційного більшовицького режиму. Справа по підготовці походу в Україні Симон Петлюра доручив відомому військовому діячеві генерал-хорунжому Юрію Тютюннику. Українська Повстанська Армія ділилася на ри армійських групи: 1-а, найбільш чисельна - головна Волинська група, якою мав командувати сам генерал Юрко Тютюнник; 2-а, Подільська, утворювала відділ окремого призначення - нею командував підполковник Михайло Палій-Сідорянскій, який в 1920 році командував полком в 4-й КиївськійСтрілецькій дивізії, а 3-я група, набагато менша, сформована на території Бессарабії, під румунською окупацією, і тому називається вона Бессарабська.

4 листопада 1921 року в рейд вийшла Волинська група з району Олевськ - під головуванням генерала Тютюнника - подолала опір радянських прикордонників, перетнула польсько-український кордон і пройшла в Коростенський район. 7 листопада захопила Коростень (6 Стрілецька дивізія полковника Вержбовца), однак радянська історіографія це заперечувала. Під натиском переважаючих сил противника українські частини змушені були відступити на Захід. Після бою відбулося об'єднання залишків 4-го кінного корпусу 4-ї Київської дивізії під командуванням полковника Палія-Сідорянского і 6-ї Стрілецької дивізії полковника Вержбовца. 10 листопада об'єднаний загін повинен був захопити станцію Чоповичі, але після прибуття червоною Стрілецькій дивізії і бронепоїзда був вибитий. В районі селища Базар (тепер Житомирська обл.) Група була оточена більшовицькою кавалерією Г. Котовського.

17 листопада 1921 року в бою під селом Малі Міньки повстанці були розбиті. Частина учасників групи потрапила в полон, і після рішучої відмови перейти на службу до Червоної Армії 359 бійців Повстанської Армії 21 листопада 1921 були розстріляні під селом Базар. Тільки невеликий загін з 150 бійців Волинської групи зумів прорвати оточення і перейти польський кордон ".

  • Русский
  • Українська
  • English