Останки кавалеристів знайдено в Полтавській області

Нещодавно, під час польових виїздів в одне з сел Кобиляцького району (Полтавська область) пошуковці ГО «Вічно живим» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») виявили останки 5-ти радянських солдатів. 

А все почалося з того, що в кінці червня 2017 року до пошуковців звернувся сільський фермер, розповівши, що володіє деякою інформацією про невідомі поховання періоду Другої світової.

Пізніше чоловік познайомив пошуковців з місцевим старожилом, істориком, який став свідком того, як пару років тому чорні копачі розрили людські останки. 

Старожил відразу показав місце «злочину». Воно виявилося на території невеликого лісу біля села. Там вже, звичайно, нічого не залишилося. Чорнокопачі забрали все, що знайшли.

І все ж, їхати просто так пошуковці не хотіли. Вирішили дослідити весь ліс на наявність невідомих поховань – а раптом, як кажуть, пощастить. 

Більше місяця вони проводили розвідку. Ходили з металошукачами й щупами, не пропускаючи жодної купини і ямки.... І не даремно. Їх чекали радянські солдати – 5 героїв, які віддали в далекому 1941 році свої життя за визволення Полтавщини. 

В одному осередку лежали останки двох кавалеристів. Те, що загиблі були «наїзниками», стало зрозуміло за їх хромовим чоботами зі шпорами. Як стверджують пошуковці, один з них, швидше за все, був ще й офіцером, так як біля його останків виявлені фрагменти офіцерського ременя.

В чоботях обох військовослужбовців перебували ложки. У офіцера ще й підписана – з ініціалами М. Ж. Можливо, саме завдяки цим двом буквах вийде встановити особу загиблого.

Біля останків інших трьох було виявлено каски (одна з яких пробита ззаду), флягу, протигаз, натільний хрестик, фрагменти блокнот і олівець. Пошуковці припускають, що один з солдатів був досить «старим воякою» – біля нього в розкопі перебували 2 царських підсумки і розпізнавальний жетон (ладанка) часів Першої світової війни.   

Нічого, що допомогло б ідентифікувати солдатів, виявлено не було. Пошуковці дуже сподіваються, що переданих на експертизу розпізнавального жетона і фрагментів блокнота вистачить, щоб повернути солдатам імена.

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 374 пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а 47 - міжрегіональні.

Знайдено і гідно увічнено останки 6136 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій.

Встановлено імена 902 військовослужбовців, розшукано 90 сімей, до яких через 70-100 років прийшла звісточка про долю їхніх родичів.

Завдяки роботі пошуковців, земля України звільнилася від 52 543 вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів тієї війни. Музеям нашої країни передано близько 24 704 експонатів, кілька тисяч унікальних документів нашої історії.

Організована постійна робота гарячої лінії - 0-800-210-135, на яку надходять дзвінки від очевидців та свідків можливих місць поховань, пов'язаних з трагічними подіями на нашій багатостраждальній землі.

З 2014 року ВГО «Союз «Народна Пам'ять» розпочала реалізацію Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» - пошук і ексгумація тіл українських військовослужбовців, які загинули в зоні АТО. На сьогоднішній день «Чорний Тюльпан» пропрацював близько 100 населених пунктів та географічних точок в зоні АТО, виявив і передав компетентним органам тіла 828 жертв конфлікту. Проект реалізовується за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

«Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».

Гаряча лінія - 0-800-210-135

  • Русский
  • Українська
  • English