Орден героя пролежав у землі 75 років

Нагороду, яка лежала просто на зораному полі і відмінно збереглася, криворізькі пошуковці сподіваються передати рідним загиблого.

Земля вміє зберігати таємниці, але через десятиліття, а то й цілі століття вона відкриває їх людству. Одну таку таємницю розкрили активісти ВГО "Союз "Народна Пам'ять" - прямо на зораному полі села Іванівка Харківської області знайшли орден Бойового Червоного Прапора. Більше того, всього за годину їм вдалося дізнатися, кому належала винагорода.

Виявилося, киянину Григорію Гащенко 1912 року народження. Під час війни старший лейтенант був командиром взводу зв'язку 555-го гарматного артполку, двічі виводив свій підрозділ з оточення. За це в грудні 1941 року і був нагороджений орденом. Не зміг герой вийти тільки з одного оточення - Барвінківського котла. У результаті повного розгрому декількох армій німецькі війська змогли розпочати літній наступ на південно-схід - Сталінград і Кавказ. Це була третя і найбільш невдала спроба звільнити окупований у жовтні 1941 року Харків.

Бій забрав життя 239 тисяч радянських військових, а про провалену Харківську операцію представники влади СРСР воліли замовчувати - багато з поховань тих часів не знайдені досі.

- Ми під час наших розкопок ексгумували останки 38 солдатів, - розповів "КП" в Україні" голова правління ВГО "Союз "Народна Пам'ять" Ярослав Жилкін. Всього сім поховань - десь знаходилися п'ять осіб, а десь і один. До речі, тіла солдатів дуже близько знаходяться до поверхні. Місцеві мешканки згадували, що після боїв поле було всіяне мертвими солдатами і кіньми. Кого могли, вони прикопували.

Власника ордена пошуковці вирахували за архівними даними, використовуючи номер нагороди на звороті. Так, з'ясувалося, що Григорій Григорович був одружений, проживав у Києві за адресою вулиця Саксаганського, 61, кв. 6.

Весь цей час чоловік значився безвісти зниклим, а значить, дружина похоронки так і не отримала, все життя чекала, вірила.

- Були діти у цього бійця чи ні - невідомо, - каже Ярослав Жилкін. - Але йому було 30 років, так що цілком можливо, що були. Ми перевіримо зазначену в документах адресу, можливо, там онуки живуть або діти його живі, а може, навіть дружина. Хотілося б передати нагороду рідним.

  • Русский
  • Українська
  • English