Орден Бойового Червоного Прапора передано родичам загиблого героя

12 жовтня 2017 року,  в стінах Національного військово-історичного музею України відбулася значуща подія – ще одна сім'я, через 70 років, отримала «привіт» від свого предка, героя Другої світової війни...

Гащенко Григорій Григорович народився у 1912 році в місті Харкові. Навчався в Київському училищі зв'язку. Тут знайшов свою долю, одружившись на прекрасній киянці.

Під час війни старший лейтенант Гащенко був командиром взводу зв'язку 555-го гарматного артполку, двічі виводив свій підрозділ з оточення. За це в грудні 1941 року був нагороджений Орденом Бойового Червоного Прапора.

Йому було 30 років, коли «кипів» Барвінківський котел. Визволення окупованого в 1941-му міста Харкова закінчилося невдалою спробою, в результаті якої загинуло 239 тис. радянських солдатів і офіцерів. Більшість пропало безвісти. З 1942-го безвісти зниклим вважався і лейтенант Гащенко. Ніякої звісточки більше з тих пір. Нічого...

І тільки восени 2017-го, пам'ять про загиблого солдата знову ожила.

Під час Всеукраїнської пошукової військово-меморіальної експедиції «Барвінківський котел-1942», яка відбулася у вересні цього року в селі Іванівка (Харківська область), пошуковцям ВГО «Союз «Народна Пам'ять» пощастило виявити унікальну знахідку – Орден Бойового Червоного Прапора – той самий, що належав колись Григорію.

Про те, що Орден належав саме йому, пошуковці дізналися буквально за годину. А вже через добу стукали в одну з дверей житлового київського будинку за адресою прописки його дружини... 

«І ось, здається, ще пара хвилин, і господиня квартири отримає радісну звістку. Хвилюєшся, підбираєш слова... Але, відкриваються двері і стає ясно: все не так вже і просто...».

За вказаною у відомостях адресою не виявилося дружини Григорія. І родичів теж. 

Але пошуковці навіть не думали здаватися на півдорозі. Розуміючи, що Київ величезний мегаполіс, і шукати рідних самостійно буде важче ніж голку в копиці сіна, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» вирішила звернутися за допомогою до працівників СБУ. Вони провели величезну роботу з пошуку рідних лейтенанта, в результаті якої вдалося зв'язатися з його онукою і домовитися про зустріч, щоб повернути їх сім'ї знайдений Орден героя.

І ось довгоочікувана зустріч нарешті відбулася.

В зал музею, розділити урочисту подію прийшло чимало людей. Серед них – пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» і голова організації Ярослав Жилкін, працівники Національного військово-історичного музею і його директор – Владислав Таранець, перший заступник Голови Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції – Ігор Мальцев, начальник відділу меморіальної роботи та міжнародних питань ГСУ у справах ветеранів війни та учасників АТО – Володимир Миколайович Мороз, представники ЗМІ. Але головними гостями безумовно стали родичі Гащенко Григорія Григоровича – його син Анатолій Григорович Гащенко, внучка Ірина Анатоліївна Ткачук і правнучка Марія.

Про те, як знайшли Орден розповів голова ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ярослав Жилкін.

«...В момент, коли ми виявили Орден Бойового Червоного Прапора, у всіх нас перехопило подих. Ми буквально захоплено кричали, бо знали напевно: є нагорода – є номер, а є номер – обов'язково знайдемо її господаря... Це дуже велика удача знайти серед поля, в землі, такий маленький металевий предмет. Я вважаю, що нам безумовно щось допомагало...» - повідомив Жилкін.

Нагороду загиблого червоноармійця родичам урочисто передав військовий комісар Шевченківського р-на, полковник Ігор Володимирович Антоненко.

Висловив слова подяки та поділився спогадами Анатолій Григорович, син загиблого солдата.

«...Пам'ятаю звістку про Перемогу. Я був зовсім маленьким, ходив у садок. На вулицях було багато військових – і в кожному з них я бачив батька... Все життя згадував його і думав: як і де він воював. Я навіть уявити не міг, що через стільки років отримаю відповіді на свої питання... Завдяки пошуковцям, я тепер точно знаю, що батько загинув смертю хоробрих...».

Нагородний лист лейтенанта, його фото, фрагменти військового спорядження, а також землю з місця знаходження Ордена, сину Гащенка від імені всіх пошуковців урочисто вручив перший заступник голови ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Володимир Дорофєєв.

Анатолій же приніс пошуковцям роздруковане фото молодого батька з матір'ю.

На фото (зліва на право): Владислав Таранець (директор Національного військово-історичного музею України), Євген Куковеров ( виконавчий директор польового та архівного пошуку ВГО "Союз "Народна Пам'ять"), Ірина Ткачук (онука Г. Г. Гащенка), Ярослав Жилкін (голова ВГО "Союз "Народна Пам'ять"), Марія Ткачук (правнучка Г. Г. Гащенка), Анатолій Гащенко (син героя), Володимир Дорофєєв (перший заступник голови ВГО "Союз "Народна Пам'ять"), Ігор Мальцев ( перший заступник Голови Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції), Олег Шевченко (співробітник головного управління СБУ Києва і Київської обл.) ​

«Посмішка вдачі», «подарунок долі» або просте везіння – ніхто не знає, що з перерахованого допомогло пошуковцям знайти такий цінний артефакт?! Важливо лише одне – пошуковці повернули Орден сім'ї в пам'ять про загиблого героя.

І все ж, варто відзначити, що історія на цьому не закінчується. Пошуковці будуть робити все можливе, щоб відшукати і самого лейтенанта Гащенко. Щоб повернути додому загиблого героя. Щоб гідно закінчити розпочату справу.  

Інформація:

З 23 по 29 вересня 2017-го, у селі Іванівка (Барвінківський р-н, Харківська область) проходила Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція «Барвінківський котел-1942».

В експедиції взяли участь більше десяти організацій з усієї України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять» (АМПО «Обеліск», ІПГО «Пошук-Дніпро», А. Д. В. І. С. «Плацдарм», ГО «Меморіал», СПП «Військові меморіали «Схід», ІПО «Пошук-Захід» та ін).

Слід зазначити, що минула експедиція була орієнтована не просто на пошук невідомих поховань солдатів, а, насамперед, на реалізацію комплексного підходу до дослідження територій, на яких відбувалися бойові дії Другої світової – досконале вивчення та позначення на карті всіх виявлених артефактів, земляних інженерних споруд і поховань.

Роботи проходили з використанням методик археології, криміналістики і геофізики.

Біля останків пошуковці виявили 4 ОРЗа (особистих розпізнавальних знака), завдяки яким є можливість встановити імена загиблих. Не менш цінною знахідкою став Орден Бойового Червоного Прапора. Ім'я власника також було встановлено і на даний момент проводиться пошук його рідних.

Експедиція була проведена при підтримці Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій, місцевих органів влади і самоврядування.

 

  • Русский
  • Українська
  • English