Опублікувані розсекречені документи про ключову битву Другої світової війни

Напередодні святкування 75-річчя перемоги Червоної Армії у Сталінградській битві були розсекречені архівні матеріали, які проливають світло на різні етапи однієї з найкровопролитніших битв Другої світової війни. Серед оприлюднених документів — рукописний текст телеграми Костянтина Рокосовського про полонення командувача 6-ї німецької армії Фрідріха Паулюса. Також розкрито унікальні історичні джерела, в яких описуються дії штурмових груп міського бою, що зародилися саме в Сталінграді.

Напередодні відзначення в лютому 2018 року 75-ї річниці розгрому німецько-фашистських військ у Сталінградській битві були розсекречені архівні документи, що відображають різні етапи одного з найкровопролитніших битв Другої світової війни. 

У число вперше опублікованих документів увійшов рукописний текст телеграми-повідомлення командувача військами Донського фронту генерал-полковника Костянтина Рокосовського у Ставку Верховного Головнокомандування, датований 31 січня 1943 року, про полонення командуючого 6-ю німецькою армією генерал-фельдмаршала Фрідріха Паулюса.         

«Організовані бойові дії Південної групи припинилися, проводиться її прийом в полон. Паулюс відмовився дати наказ Північній групі про припинення бойових дій, мотивуючи тим, що він нею не командує. Північна група військ противника продовжує чинити запеклий організований опір», — йдеться в повідомленні Рокосовського. 

До уваги широкої аудиторії також представлені документи німецького командування, в яких містяться відомості про хід бойових дій і частини Червоної Армії, які дислокувалися в Сталінграді і протистояли німецько-фашистським військам. Вони ілюструють, що було відомо німецьким військовим про радянські підрозділи, їх технічну оснащеності і комплектності особового складу. 

Бойовий листок Управління військової комендатури Сталінградського водного району від 7 листопада 1942 року

Великий інтерес викликають і матеріали, які розповідають про досвід захисників Сталінграда. Так, в одному з джерел наводиться докладний опис бойових дій штурмових груп міського бою, які вперше в Червоній Армії були створені саме в частинах, що обороняли Сталінград. 

«Досвід бойових дій частин нашого фронту у великому місті вніс багато нових питань у скарб військового мистецтва. Бій у великому місті по-іншому визначає тактичні дії частин, особливо дрібних підрозділів. По-іншому визначається тактика застосування зброї і питання взаємодії», — починається документ, засекречений у березні 1943 року.   

Ще один документ описує, як велася снайперська боротьба в міських умовах. Про майстерність радянських снайперів можна судити за прикладами учасників сталінградських боїв, зокрема — Василя Зайцева. Цей легендарний снайпер 62-ї армії в період з 10 листопада по 17 грудня 1942 року знищив під Сталінградом 225 солдатів і офіцерів німецько-фашистської армії, в тому числі 11 снайперів. 

Також опублікована архівна листівка Головного політичного управління РСЧА зі зверненням до німецьким солдатам.

«Остаточно заплутавшись у своїх божевільних, загарбницьких планах Гітлер кричить: «Візьміть Сталінград!» Море крові німців пролито, кілька мільйонів німців загинуло, а він кричить: «Візьміть Сталінград!» Близько місяця ви під Сталінградом. Чого ви досягли? Десятки тисяч німців лягли під Сталінградом, а він залишається і залишиться радянським», — починається листівка.

Листівка Головного політичного управління РСЧА зі зверненням до німецьких солдатів

Окрема добірка архівних документів періоду Великої Вітчизняної війни також підготовлена для демонстрації на міжнародному військово-технічному форумі «Армія-2017».

Крім матеріалів про хід Сталінградської битви, до уваги відвідувачів форуму представлені секретні папери про події 1942-1943 років на Кавказі, в Севастополі і Заполяр'я, що зробили вплив на хід Сталінградської битви. Бої на цих театрах військових дій не дозволили Гітлеру зосередити удар на одному стратегічному напрямку. 

Архівні матеріали розкажуть також про реорганізацію військ, які захищали Радянський Кавказ в 1942 році, і про підготовку Чорноморської групи військ Закавказького фронту Червоної Армії до оборони Новоросійська.

В унікальний «Справочник боевых характеристик дивизий противника перед фронтом Черноморской группы войск Закавказского фронта», виданий для комскладу в грудні 1942 року розвідвідділом штабу групи, увійшли дані про озброєння, чисельність, національний склад та політико-моральний стан дев'яти німецьких, п'яти румунських і однієї словацької дивізій, що протистояли радянським частинам у битві за Кавказ, а також особисті характеристики деяких командирів з'єднань супротивника. 

Документи періоду оборони Севастополя представлені, зокрема, графіком напруги тих, що беруть участь в операції з боєпостачання обложеного та блокованого Севастополя підводних човнів Чорноморського флоту, доповіддю про останній наступ окремої бригади морської піхоти чорноморців у боях за Севастополь і бойовими листками партизанських загонів Криму.    

Також представлено ряд матеріалів, що стосуються дій авіації і кораблів Північного флоту.   

 

  • Русский
  • Українська
  • English