На Прикарпатті почали розкопки масового поховання німців

У селі Тисмениця Івано-Франківської області знайшли кладовище, на якому поховано понад 70 німецьких воєнних часів Другої світової війни. У радянський час його зруйнували і буквально по кістках проклали комунікації. Українські археологи вирішили знайти людські останки для подальшого перепоховання.

Новину повідомляє «Преса України».

Вираз "ходити по кістках" стає буквальним у центрі Тисмениці, що на Прикарпатті. Всього в декількох метрах від дитячого майданчика і житлових будинків тут знайшли останки німецьких солдатів.

Роман Піщак все життя живе в Тисмениці. Йому 90 років. Чоловік пережив і німецьку окупацію, і радянську владу. Каже, що добре пам'ятає хрести на могилах німецьких солдатів саме на цьому місці. Їх згодом зруйнувала радянська влада.

«44-го року ці гори, що кругом Тисмениці, це була лінія фронту. За горами були москалі, а з іншого боку були німці. Їх звозили сюди і ховали тут», - згадує дід.

Хоча й знали, проте не поспішали розкопувати. Ще на початку 2000-х тут ремонтували підземні комунікації, хлопці принесли в місцевий музей страшну знахідку - людські останки. Однак тоді розкопки так і не почалися, просто котлован зарили.

Директор музею історії Тисмениці Лілія Лишега каже: «Принесли черевики і череп. І розповідали, що, вуйко, це вони так зверталися до тодішнього директора музею Степана Гаврилюка, ім'я якого носить наш музей, вуйко, там ще є такі голови, що і з волоссям навіть».

Нещодавно чиновники звернулися до істориків з проханням все ж таки провести пошукові роботи. Отримали документальне підтвердження, що тут поховані німецькі солдати. Запит на ексгумацію надійшов з-за кордону.

Директор КП "Память" Василь Тимків каже: "Німецька спілка з догляду за військовими похованнями передала нам архівні матеріали, в яких містяться прізвища та імена тих німецьких солдатів, які були поховані тут. Там вказано конкретне розміщення, ряди, нумерація поховань. І згідно тільки з тими архівними документами, на цій ділянці поховано понад 70 німецьких військовослужбовців".

Поки знайшли добре збережені останки тільки одного німецького військового з жетоном. Адже фрагменти кісток хаотично розкидані по всій території. Імовірно, землю тут колись перекопали, пошкодивши скелети. Крім цього, дослідники знайшли ще старі поховання.

Попереду експертиза знайдених кісток і цілий комплекс археологічних робіт. Адже Тисмениця має майже тисячолітню історію. Тому невідомо, які ще таємниці можуть ховатися під землею.

 

Джерело

  • Русский
  • Українська
  • English