«Минуло 100 років, а ми все пам'ятаємо...»

Сторіччя Першої світової війни відзначили відкриттям виставки...

17 січня в Національному музеї історії України в Другій світовій війні відбулося відкриття виставки в рамках нового музейного проекту під назвою «Перша світова війна. Український фактор».

Всі експонати були знайдені пошуковцями ВГО «Союз «Народна Пам'ять» під час експедиції в Карпатах влітку 2016-го. Сьогодні ж, артефакти урочисто передали до музею на постійне зберігання. Серед них можна було побачити: фрагменти амуніції, казанки і фляги, штик-ножі та ручні гранати, монети, натільні хрестики і навіть молитовник... Здавалося б, звичайні речі, але з історією довжиною в століття.

Першими відвідувачами виставки пощастило стати: журналістам ЗМІ, історикам, пошуковцям України, серед яких були представники «Народної Пам'яті», а також працівникам музею і просто шанувальникам військової історії України.

Атмосфера того часу буквально заполонила весь зал музею – грали пісні українських січових стрільців, на екрані програвалися кадри хроніки часів Першої світової війни, слайди з фотографіями експедиції змінювалися одна за одною.

Першим слово взяв Ярослав Жилкін, голова ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Він коротко розповів про експедицію в Карпатах та її результати, зазначив, що майбутні знахідки обов'язково будуть красуватися в стінах Національного музею України.

У створенні виставки взяв участь дослідник і колекціонер Дмитро Піркл. Він не раз передавав музею унікальні книги своєї власної колекції. Цього ж разу, експозицію поповнили видання, датовані 1915-1918 роками. Дмитро повідав їх історію, ким і з якою метою видавалися, де поширювалися.

З цікавою розповіддю про знайдені в горах медальйони (особисті розпізнавальні знаки - ЛPЗ) виступив Володимир Дорофєєв, перший заступник голови ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

За час проведення експедиції на горі Кукул, пошуковцям вдалося знайти 2 медальйона – один з яких, на жаль, виявився нечитабельним (вкладиш з даними про солдата пошкоджений). Другий же є одним з найбільш важливих артефактів, знайдених в горах. Адже, завдяки даним медальйона, можна знайти рідних загиблого солдата, чим сьогодні займаються пошуковці «Народної Пам'яті». Слід зазначити, що медальйон належав галичанину, а це є прямим доказом участі українців у Першій світовій війні на боці австро-угорської армії.

З завершуючим словом виступила і заступник директора з наукової роботи музею Любов Легасова.

Вона подякувала безпосереднім учасникам виставки за придбані артефакти та висловила побажання щодо подальшої співпраці.

Можна впевнено заявити, що відкриття виставки пройшло вдало. Захід закінчився оглядом експонатів, приємним спілкуванням і, звичайно ж, спільним фото на пам'ять.

  • Русский
  • Українська
  • English