Громадська організація «Новокаховський військово-історичний клуб «Каховка»

Громадська організація «Новокаховський військово-історичний клуб «Каховка» зареєстрована Новокаховським міськвиконкомом у липні 2010 року. Клуб створений ентузіастами відомої з 1992р. на півдні України пошукової групи «Південь». Відповідно до Статуту, основними цілями і завданнями Клубу є:

  • сприяння проведенню військово-історичних досліджень, пошуку й поширенню історичних матеріалів, сприяння використанню результатів військово-історичної наукової діяльності у будівництві і розвитку збройних сил України;

  • сприяння створенню нових і реконструкції старих музейних експозицій тощо.

Для досягнення мети та виконання завдань, Клуб у встановленому законодавством порядку, має право сприяти здійсненню незалежних досліджень з актуальних проблем військової історії, організації дослідження та проведення військово-пошукових та археологічних робіт по місцях колишніх бойових дій.

В даний час члени клубу здійснюють діяльність у напрямах:

- військово-історична реконструкція;

- доповнення державних музейних колекцій експонатами, що пов'язані з Великою Вітчизняною Війною;

- збір і вивчення спогадів учасників ВВВ;

- проведення пошукової роботи на місцях боїв ВВВ, ідентифікація та перепоховання останків солдатів, загиблих на фронтах війни, пошук їх близьких і рідних;

- відновлення та підтримання у належному стані військових поховань і братських могил;

- проведення лекцій на військово-історичні теми в навчальних закладах та у військових частинах;

- участь у парадах, святах та урочистих заходів з нагоди вшанування річниць перемоги у ВВВ.

З 1992 року членами пошукової групи «Південь», а з 2010 року членами клубу «Каховка» проводяться офіційні пошукові заходи, вахти пам'яті, тощо.

За чотири роки з 2008 по 2012 рр., за участю Клубу, проведено перепоховання загиблих радянських воїнів на меморіалі Слави в м. Нова Каховка Херсонської області:

- 9 травня 2008 -------------------------------------------------------------------- 8 бійців;

- 3 листопада 2009 ---------------------------------------------------------------- 4 бійця;

- 9 травня 2009 ------------------------------------------------------------------- 18 бійців;

- 22 червня 2011 ----------------------------------------------------------------- 16 бійців.

Загальна кількість - 46 воїнів.

Крім того:

- 9 травня 2008 року на Меморіалі Слави м. Таврійськ -------------------- 3 бійця;

- 22 червня 2010 року на Меморіалі Слави м. Таврійськ ------------------ 3 бійця;

- 9 травня 2010 року на Меморіалі Слави м. Каховка -------------------- 5 бійців;

- 3 листопада 2011 року в с. Любимівка ------------------------------------ 1 боєць.

Загальна кількість - 12 воїнів.

Результатом роботи пошукової групи у 2013 році є поховання 43 радянських воїнів Великолепетиського району, проведене в селах Князь-Григорівка і Мала Лепетиха Великолепетиського району; 5 бійців, похованих у м. Таврійську, 32 воїнів Червоної Армії, похованих в с. Заградовка Високопільського району, проведення Уроків пам'яті в школах міста Каховка (жовтень 2013) в ліцеях м. Нова Каховка (квітень-травень 2013). Народного союзу Німеччини передано останки 4 військовослужбовців Вермахту.

У 2014 році, незважаючи на кризу, проведення АТО, дослідники продовжили свою волонтерську роботу. Результатом кропіткої роботи дослідників стали проведені поховання в с. Велика Лепетиха, де поховані 42 бійця; в м. Цюрупинськ, де поховані 13 бійців.

Починаючи з грудня 2014, члени клубу «Каховка» беруть активну участь у гуманітарній місії «Чорний тюльпан», яка займається евакуацією загиблих військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань із зони АТО. Частина дослідників, разом з керівником клубу, мобілізовані до лав збройних сил України.

У 2015 році пошуковцями клубу було знайдено та з почестями поховано останки 30 загиблих військовослужбовців Радянської армії.

Пошукові роботи в основному проводяться в Каховському районі (с. Мала Каховка, с. Коробки, с. Роздольне, с. Любимівка) по містах оборонних боїв 1941р. У Великолепетиському районі (лінія Нікопольського плацдарму, с. Середнє до с. Костянтинівка і далі до висоти 83.0, курган Висока Могила), Горностаївському та Верхньорогачицькому районах. З 2013 року в складі Клубу проводить пошукові роботи пошукова група «Херсон», яка займається пошуком воїнів, що загинули при визволенні м. Херсон.

Особливим успіхом пошукової діяльності Клубу вважається виявлення та ідентифікація в районі с. Мала Каховка останків молодшого сержанта Петра Павловича Городчаніна (загинув 02.09.1941 р. та офіційно вважався похованим в братській могилі).

Клуб «Каховка» тісно співпрацює з інспекцією з охорони пам'яток історії та культури, Управлінням Культури і Туризму Херсонської обласної державної адміністрації та систематично надає до Інспекції звіти про виконану роботу.

Необхідність постійної присутності пошуковців на місцях боїв колишнього Нікопольського та Херсонського плацдармів пов'язана з активною діяльністю так званих «чорних археологів», які безкарно проводять пошукові роботи просто на полях, незважаючи на власників, і знаходячи останки радянських воїнів або німецьких солдатів, присвоюють смертні медальйони, особисті речі з ініціалами, що унеможливлює в подальшому проведення ідентифікації загиблих.

З 2010 року і до теперішнього часу очолює клуб Анатолій Анатолійович Обелець, перший заступник керівника - Володимир Васильович Федченко, заступники - Сергій Сергійович Гончаров та Мінкін Сергій Миколайович - командир пошукової групи «Херсон».