Експедиція в 41-й

З початку поточного тижня біля м. Оржиця Полтавської обл. проходить міжобласна пошукова експедиція, присвячена річниці визволення міста від фашистської окупації. Ініціатором проведення виступила оржицька міжрайонна громадська організація «Меморіал» (керівник Гнаток О.І.) – колективний член ВГО «Союз « Народна Пам'ять».

Керівництво «Союзу», високо оцінюючи суспільну значущість заходу, надало матеріальну підтримку організаторам, виділивши кошти на харчування учасників, а також відрядила в Оржицю групу у складі 4-х спеціалістів польового пошуку з Києва. Інші регіони України представлені пошуковцями з таких міст, як Лубни, Кременчук, Суми, Луганськ.

Однією з задач, яку належить вирішити експедиції є вивчення обставин та окремих епізодів прориву частин і підрозділів 26-ї армії Південно-Західного фронту, в які вони потрапили у вересні 1941 р. в районі Оржиці.

Роботи проводилися на полі, яке виявилося на вістрі прориву піхоти і кінноти РСЧА. Раніше пошуковими групами оржицького «Меморіалу» на ньому були підняті останки понад 30 бійців і командирів, які загинули підчас прориву «котла», серед яких були і кавалеристи.

Перші 2 дні експедиції увінчалися знахідкою останків двох бійців: ім'я першого, на жаль, встановити не вдалося і другого – імовірно сержанта – при якому знайдена капсула «медальйона –смертника».

Є надія, що вкладиш прочитають фахівці в лабораторії МВС і ім'я героя буде встановлене, а його родичі – матимуть змогу прийти на могилу їх близького, який, як і багато інших його бойових товаришів, котрі йшли на прорив ворожого кільця, значаться в списках зниклих безвісти.

На третій день експедиції зусиллями групи луганчан під керівництвом Д. Орлова була знайдена воронка від 210-ти мм німецького снаряда, якими обстрілювалося поле, яка містила скидання зброї, зібраної місцевими жителями або військовополоненими під наглядом німців. З воронки були витягнуті гвинтівки Мосіна зразка 1898 і 1898/30 років у кількості 13 штук, карабін Мосіна зразка 1938 року, самозарядна гвинтівка Токарєва СВТ-38, німецький єдиний кулемет МГ-34 ранньої модифікації.

Предмети озброєння після відповідної експертизи займуть місце в експозиції місцевого музею, присвячений трагічним подіям вересня 41-го. Пошук триває. Його результати будуть висвітлені в наступній публікації на нашому сайті.

  • Русский
  • Українська
  • English