Другий день Всеукраїнської пошукової експедиції «Карпати -2017»

Другий день експедиції в Карпатах для пошуковців ВГО «Союз «Народна Пам'ять» пройшов набагато продуктивніше попереднього.

5 груп пошуковців об'єднали в 3 основні групи. Перед ними стояло завдання обстежити ближні до табору рівнини г. Кукул. Потрібно було з'ясувати, де знаходилася основна лінія оборони, а також лінії наступу протиборчих Австро-Угорської та Російської імператорської (РІА) армій сто років тому.   

Швидкий сніданок, 30 хвилин на збори – і в дорогу.

У таборі залишилися лише комендант, чергові по кухні і реставратор, який приводив у порядок знайдені в перший день пошуковцями експонати.

А пошуковці весь день ходили рівнинами у пошуках цікавих артефактів та останків загиблих солдатів. Але більшість обстежених ділянок, на жаль, не виявилися перспективними для подальшого пошуку. Місць концентрації стріляних гільз («настріли»), які свідчили б про те, що на цій місцевості проходив бій, - практично не були виявлені. Місцями траплялися гільзи, але лише в незначній кількості. А сигнал приладу ловив в основному склянки шрапнельного снаряда, ручні гранати та колючий дріт. Час від часу знаходили кокарди і штик ножі...

І все ж слід зазначити, що деяким пошуковим групам пощастило більше.

Учасники АМПО «Обеліск» знайшли натільний хрестик та пам'ятний значок на австрійську кепку.

Унікальною знахідкою став саморобний ніж, зроблений з паска снаряда.

Також, «обелісковці» перевірили австрійське військове кладовище, яке ще в минулому році виявили і відновили пошуковці. За рік трохи пошкодився паркан. На рівнині постійно пасуться корови, постійно зачіпаючи його. Пошуковці зміцнили паркан, прибивши між балками дерев'яні дошки.

Об'єднані в одну групу пошуковці загонів «Схід» і «Захід» виявили маленький гаманець з австрійськими монетами і фрагментом паперу всередині. На ній чітко видно друковані російські літери.

Не менш цікавою знахідкою стало і срібне кільце, яке належало колись Австро-Угорському військовослужбовцю.

Загін «Пошук-Дніпро» проводив пошуки на іншій стороні Кукула – паралельно від локацій, де в минулорічній експедиції знайшли найбільшу кількість останків солдатів. Пошуковці досліджували більшу частину рівнини Лаб'єска, але так нічого конкретного і не знайшли. Кілька гільз, ручних гранат і знову таки колючий дріт. Пошуки на даній території триватимуть і надалі. За відомостями місцевих, десь там повинні знаходитися траншеї РІА.

У групи «Карпати» було окреме завдання. Їм належало перевірити інформацію, що надійшла від місцевих жителів  про покинуте австрійське кладовище.

Відправившись на найдальшу рівнину, пошуковці провели розвідку. Але поки що, крім фрагментів господарських речей, не знайшли нічого. Пошуки кладовища будуть продовжуватися в наступні дні експедиції.

Останки солдатів жодною пошуковою групою поки не були виявлені. Але попереду ще 6 днів експедиції і можливо учасникам експедиції все-таки посміхнеться вдача. Ввечері, втомлених пошуковців в таборі зустрів прекрасний захід...  

Повечерявши, всі зібралися біля столу зі знахідками, щоб вивчити, і навіть трохи похвалитися новими, виявленими за минулий день експонатами.

День закінчився переглядом документального фільму про першу Світову. Пошуковці зібралися в штабному наметі, де для них влаштували невеликий кінозал.

Ще трохи погрілися біля багаття і дружно розійшлися по своїх наметах – набиратися сил для наступного пошукового дня.

Довідка

15 - 22 липня 2017 року в адміністративних межах смт. Верховина, Яремче, Ворохта Івано-Франківської області в районі гори Кукул проходить Всеукраїнська пошукова експедиція «Карпати -2017».

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів австро-угорської, німецької та російської армій та українців, які опинилися у складах цих армій.

Експедиція проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, а також сприяння Карпатського національного природного парку.

В експедиції беруть участь понад 50 представників пошукових загонів України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

  • Русский
  • Українська
  • English