Досліджуючи невідомі поховання... «Плацдармом» знайдено 8 солдатів

Днями, пошуковці Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» виїхали перевірити кілька локацій на наявність невідомих поховань періоду Другої світової війни. Про можливі поховання повідомив працівник лісового господарства Слов'янського району Донецької області).

Разом зі своїм «провідником», вони вирушили до першого місця – поблизу села Долина. Там пошуковці виявили напіврозритий окоп, в якому були роздроблені і перемішані останки радянського солдата. Швидше за все, у далекому 1941-му, його розірвало від вибуху міни – окоп був усіяний її осколками. Ніяких особистих речей біля солдата не було знайдено. Поруч лежали тільки каска, протигаз і фрагменти чобіт, за якими, власне, і вдалося визначити приналежність загиблого до РСЧА.

На наступній локації виявився прикопаний мішок з людськими кістками. Знову справа рук чорних археологів, які постаралися «на славу» - при солдаті зовсім не було ніяких речей, завдяки яким пошуковці могли хоча б встановити приналежність загиблого до армії. Єдина зачіпка – металева пломба в одному з зубів і форма жувальної поверхні зубів при віці років 40-ка, які дозволили припустити, що загиблий був солдатом Вермахту.

Далі пошуковці перемістилися ближче до Маяцького лісу. Тут на них чекав радянський солдат в касці з осколковою гранатою РГД-33. Ніяких особистих речей при ньому не було виявлено.

Лісничий показав ще одну локацію. В крутому яру перебував солдат в «сидячому положенні». І знову відсутність особистих предметів зробила неможливим встановлення плацдармовцями імені загиблого. Супутні предмети біля останків червоноармійця, звичайно, були, але допомогти в ідентифікації бійця ніяк не могли.

Наступне місце поховання виявилося в балці Вісла.

Одного солдата пошуковці ексгумували відразу. Його останки лежали практично на поверхні і були трохи розтягнуті технікою під час висадки дерев. Під час зачистки його останків був виявлений і другий загиблий.

При них були: трофейний ремінь з німецької пряжкою, піхви до Багнета К98, розбита фляга, черевики, іржаві патрони до гвинтівки Мосіна і нічого, що допомогло б встановити імена бійців.

Під кінець дня «Плацдарм» досліджував іншу територію балки, в результаті чого виявив останки ще 2-х бійців РСЧА. І тут не обійшлося без мародерів – солдати були скинуті в яму в мішках. При «розборі» їх останків були знайдені протигази.

Крім останків солдатів та вищезазначених вибухонебезпечних предметів пошуковцями було знайдено ще 6 мінометних мін (82 мм) і протитанкова граната РГД 40. Всі ВНП «Плацдарм» передав представникам ДСНС Донецької області.

Довідка:

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 375  пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а  48 - міжрегіональні.

Знайдено і гідно увічнена останки 6180 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій.

Встановлено імена 903 військовослужбовців, розшукана 91 сім'я, до якої через 70-100 років прийшла звістка про долю їхніх родичів.

 «Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».

 Гаряча лінія – 0-800-210-135

  • Русский
  • Українська
  • English