Для "Чорного Тюльпана" ще багато роботи. Управління Верховного Комісара ООН надало інформацію про кількість зниклих в зоні АТО

8 грудня 2016-го, Управління Верховного Комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) надало доповідь про ситуацію з правами людини в Україні за період 16 серпня - 15 листопада цього року. Участь у презентації взяли представники ВГО «Союз «Народна Пам'ять» і Гуманітарної Місії «Чорний Тюльпан».

Крім таких тем, як: вплив структур збройних груп на права людини, свобода пересування, право на соц. забезпечення та ін., – обговорювалося і питання про людські жертви бойових дій в зоні конфлікту на сході України.

«Протягом звітного періоду інтенсивність бойових дій в зоні конфлікту на сході України і кількість жертв серед цивільного населення змінювалися. Друга половина серпня була відзначена ескалацією сутичок у ряді «гарячих точок» у Донецькій області, а також зростанням кількості загиблих і поранених серед цивільних осіб. У вересні, після підтвердження сторонами зобов'язань про припинення вогню, кількість жертв серед цивільного населення істотно скоротилася. У жовтні, однак, їх кількість знову зросла, що стало відображенням нового сплеску інтенсивності боїв уздовж лінії зіткнення. В першій половині листопада спостерігалася певна де-ескалація військових дій, і кількість жертв серед цивільних осіб зменшилася».

Загалом, за період з середини квітня 2014 р. по 15 листопада 2016 р. Верховний Комісар зафіксував 32,453 жертви, пов'язаних з конфліктом в Україні в лавах Збройних Сил України, серед цивільного населення і членів збройних груп, включаючи 9,733 вбитих і 22,720 поранених.

Не залишилася без уваги й тема зниклих безвісти. Адже пошук та ідентифікація останків є на сьогоднішній день одним з найважливіших питань, на якому варто акцентувати увагу державі. Адже точна кількість осіб, зниклих безвісти в результаті конфлікту, все ще невідома. Існують різні дані про їх кількість: від 488 до 1376 осіб.

«Деякі особи, яких Уряд вважає зниклими безвісти, можливо, містяться без зв'язку із зовнішнім світом на територіях, контрольованих збройними групами або навпаки.

Сотні тіл залишаються непізнаними на територіях, контрольованих Урядом, і на територіях, контрольованих збройними групами (частина з них знаходиться в моргах, а частину вже поховано). Процес повернення останків з районів, де йшли важкі бої, триває».

Позитивним кроком УВКПЛ вважає законопроект «Про правовий статус безвісти зниклих осіб», який був розроблений за сприяння Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і ВПО, передбачає створення комісій з питань зниклих осіб. Такі кроки мають вирішальне значення для виконання зобов'язань України в рамках міжнародного гуманітарного права, а саме вживати всі можливі заходи для обліку осіб, які вважаються зниклими безвісти і надавати їх родинам інформацію про їх долю.

Дані теми є основоположними в діяльності Гуманітарної Місії «Чорний Тюльпан» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять»). Варто відзначити, що керівництво Місії співпрацює з міжнародними організаціями і неодноразово вносила свої пропозиції до доповідей ООН.

Починаючи з 2014 року, волонтери «Чорного Тюльпана» змогли відшукати і повернути останки понад 800 загиблих. Але, як свідчить інформація з останнього звіту ООН про зниклих безвісти, – роботи ще повинні тривати.

«За даними Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, за період з початку проведення Урядом «операції з забезпечення безпеки» за 26 жовтня 2016 р. число зниклих безвісти в Донецькій області становить 865 осіб. За повідомленням Головного управління Національної поліції України в Луганській області, кількість зниклих безвісти станом на 10 жовтня становить 572 осіб. Перелік осіб, зниклих безвісти, який веде СБУ, на 26 жовтня 2016 р. нараховував 495 імен. «Донецька народна республіка» на 21 жовтня 2016 р. зафіксувала 488 осіб, зниклих безвісти».

«Ми давно й плідно співпрацюємо з міжнародними організаціями: управлінням Верховного Комісара ООН, ОБСЄ та ін. В рамках цього співробітництва ВГО «Союз «Народна Пам'ять» і «Чорний Тюльпан» є визнаними організаціями. Завдяки співпраці, за 2,5 роки нам вдалося повернути понад 800 тіл загиблих. І доведеться ще не один рік працювати, щоб зменшити кількість зниклих безвісти. «Чорний Тюльпан» буде продовжувати свою роботу», – каже Ярослав Жилкін, голова «Союз «Народна Пам'ять», керівник місії «Чорний Тюльпан».

 

  • Русский
  • Українська
  • English