«Барвінківське пекло 75 років потому: очима пошуковців»

Восени цього року з 23 по 29 вересня, члени пошукових загонів України з різних міст та регіонів, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять» в Барвінківському р-ні Харківської області провели Всеукраїнську пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Барвінківський котел-1942».

 

 

75 років потому поля просто усіяні уламками від мін і снарядів. Перший сигнал метало-детектора. Зашурфилися на штик лопати - почали виднітися останки. Прямо на ґрунтовій дорозі вздовж лісосмуги. 30 метрів лівіше сигнал (звучав як воронка), заглибилися - останки ще трьох солдатів. І так у кожної пошукової групи. У кожній воронці від 2 до 5-ти солдатів РСЧА, і всього лише на глибині багнета лопати. Уже в перший день експедиції вимальовувалася страшна картина тих трагічних подій, від яких пройшла дрож по тілу навіть у бувалих пошуковців.

При ексгумації в очі кидаються важкі рани солдатів: перебиті кінцівки, роздроблені черепа, оскільки кулі також застрягли в кістках!

Більшість виявлених і ексгумованих солдат, на щастя, не були пограбовані після смерті «чорними копачами». Це дало можливість в прямому сенсі слова торкнуться до історії руками.

Біля останків було виявлено безліч особистих речей, у двох столові ложки з окопним гравіюванням: А.П. Азулай и Вася 1918г. На жаль, достовірно повернути імена бійцям за даними артефактів не можна, має бути тривала робота з архівами.

Цінною знахідкою став штабна печать (попередньо) «7-ма гірничо-стрілецька дивізія», виявлені при останках старшини, про що свідчать військовий знак відмінності. Але знахідкою сезону звичайно ж є Орден Бойового Червоного Прапора, знайдений у верхніх шарах ґрунту в 15 метрах від виявлених останків 5-ти солдатів РККА, де і було піднято друк. При цьому, більша частина останків верхнього солдата була розтягнута тракторної борозною. Тому не виключаємо, що саме цей боєць і є власник нагороди. Ім'я героя вже встановлено і знайдені живі родичі.

За підсумками Вахти пошуковці підняли останки 42 солдатів РСЧА, 4 особистих розпізнавальних знака, 2 з яких заповнені: Дяченко Стефан Юхимович 1905 р.н. Другий ОРЗ відправлено на ретельну експертизу.

Пошукових робіт на даних локаціях належить проводити ще не на одне покоління! Пошук триває ...

Адже тут за 17 травневих днів 1942 року радянські війська втратили близько 250 000 особового складу, з них 171 000 безвісти зниклих. Важко уявити собі цей АД, 15 000 бійців в день !!! В історії Другої світової війни цей «АД» прозваний «Барвінківським Котлом».

Савченко Віталій для СНП

 

  • Русский
  • Українська
  • English