АДВІС «Плацдарм» шукає і знаходить

Під час Другої світової війни цей край був місцем найкровопролитніших битв. Тут вирішувалася доля Донецької землі та й усієї України.

«Ворота Донбасу» – так цю місцевість називали в ті часи, так називають і тепер.

Асоціація дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять»), м. Слов'янськ, Донецька обл., вже протягом 4 років проводить пошукові роботи на території «Воріт». З кожним роком її членам вдається знаходити все більше і більше солдатів, полеглих у боях часів Великої війни.

Ще з травня місяця 2016-го, проводилися чергові розвідки в околицях села Долина Слов'янського р-ну Донецької обл. В 1943 році в цьому місці велися запеклі бої. Радянські війська зіткнулися з міцною обороною супротивника, при спробах прорвати яку, гинули цілі підрозділи.

Більшість загиблих в тих боях поховані в братській могилі на південно-східній окраїні села. Але як ще багато тих, кого не знайдено. Загиблі все ще продовжують лежати в околицях Долини…

Першою знахідкою були останки солдата, що лежать в полі неподалік від села. Пошуковці АДІВС «Плацдарм» натрапили на них ще в червні. Було прийнято рішення посилити і розширити пошуки по всіх полях, що знаходяться поблизу села Долина.

Лінія пошуків на даний момент розтягнулася до 5 км. Плацдармовці знаходять нові траншеї оборони, не вказані на картах, безліч окопів, вирв, бліндажів.

За три місяці робіт, пошуковцям вдалося знайти останки 54-х солдатів. З них 47 червоноармійців і 7 військовослужбовців Вермахту. Варто відзначити, що серед останків траплялися і згорілі.

Найбільш значущими знахідками стали червоноармійська книжка і 6 німецьких жетонів (ОРЗ-и). Книжка передана в КНДІСЕ (Київський науково-дослідний інститут судових експертиз), а жетони і останки німців для подальшої ідентифікації та перепоховання – представникам спеціалізованого підприємства «Військові меморіали «Схід» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять»), м. Харків, яке працює за завданням Народного Союзу Німеччини з догляду за військовими могилами.

В розкопах, серед інших знахідок, також були виявлені: ящик для перенесення кулеметних стрічок на МГ-34/42, щиток від кулемета Максима, самозарядна гвинтівка Токарева (СВТ-40), розбитий кулемет МГ-34.

Всі експонати передані в краєзнавчий музей міста Слов'янськ. Пошукові роботи на території «Воріт Донбасу» тривають. Хто знає, скільки ще останків загиблих і цікавих артефактів буде знайдено нашими пошуковцями.

  • Русский
  • Українська
  • English