15 знімків часів Другої світової, які змусять вас здригнутися

Друга світова війна була найжорстокішою і найкровопролитнішою в історії людства. Вона затягнула в свій смертельний кругообіг десятки країн і народів. І, на власні очі побачивши документальні свідчення, картини загибелі людей, безпристрасно зафіксовані фотокамерою, неможливо не здригнутися. Важко сказати, що страшніше в цій добірці, - картини масових боєнь або жахливий, неспинний момент смерті одної-єдиної людини.

Катинь

Витягування тіл з масового поховання в Катинському лісі. Згідно з документами, тут було розстріляно більше 21 тисячі поляків - як полонених офіцерів, так і політв'язнів.

Варшавське гетто

Жителі Варшавського гетто перед розстрілом. Вбивства в гетто відбувалися щодня: вбивали старих і немічних, дітей і жінок... до того ж в гетто панувала страшна тіснота і голод. Не бажаючи покірно чекати смерті, жителі підняли повстання Варшавського гетто. З 19 квітня по 16 травня 1943 року на вулицях гетто йшли запеклі бої. Німці запровадили на територію гетто військові частини і, відсікаючи квартал за кварталом, жорстоко придушували опір. В цілому, за цей час було вбито більше 7000 повстанців.

Бійня в Малмеди

Під час боїв в Арденнах біля бельгійського села Малмеди були захоплені в полон 84 американських солдата. Всіх їх есесівці розстріляли прямо в полі. Кільком полоненим вдалося втекти. Вони й донесли звістку про бійню в Малмеди до американського командування.

Напад акул на екіпаж «Індіанаполіса»

28 липня 1945 року американський військовий корабель «Індіанаполіс» вийшов з порту в бік Японії, маючи на борту частина деталей атомної бомби, яку планувалося скинути на територію супротивника. Однак через добу «Індіанаполіс» був торпедований японським підводним човном і пішов до дна. Але це був тільки початок кошмару. На моряків, які опинилися у воді напала зграя голодних акул. За приблизними підрахунками, від зубів голодних хижаків загинуло до 150 осіб. Загибель моряків «Індіанаполіса» вважається наймасовішою в історії загибеллю людей від зубів акул. На знімку лікар оглядає страшні рани від акулячих зубів у одного з тих, що вижили.

Бійня в Нанкіні

Вбивство на вулиці Нанкіна в 1938-м. Коли японці захопили Нанкін у ході японсько-китайської війни, вони, роздратовані наполегливим опором китайців, вели себе з безприкладною жорстокістю. Майже сто тисяч солдатів, здалися в полон, були розстріляні. Солдати кидалися на цивільних осіб і били, катували, калічили і вбивали їх. Рахунок зґвалтованих і потім убитих жінок йшов на тисячі. В цілому, за час японсько-китайської війни загинуло до 600 тисяч китайців.

Ленінградська блокада

Під час блокади трупи на вулиці були настільки звичною частиною пейзажу, що на них ніхто не звертав уваги.

Бомбардування Дрездена

Запекле бомбардування Дрездена в 1945-му, яке практично зрівняло місто з землею, багато хто й досі вважає гуманітарним злочином англо-американських союзників. У Дрездені культури в цілому, якої, на жаль, не було стратегічних і військових підприємств, проте було безліч шедеврів світової архітектури і культури, з якими, на жаль, людству довелося попрощатися назавжди. 

Сталінград

Сталінградська битва вважається найбільшою сухопутною битвою в історії воєн. Втрати Червоної Армії убитими і пораненими склали більше мільйона осіб. Такі ж втрати були у німців. В очах цього німецького полоненого не залишилося вже, здається, нічого людського.

Камікадзе

Наприкінці війни, в 1945 році, в Японії з'явилися перші загони льотчиків-камікадзе, які послухались призиву імператора Хірохіто з честю померти за Батьківщину. Як правило, молоді, часто малообучені пілоти-смертники направляли свої машини на бази і кораблі союзників в Тихому океані. Гірка іронія полягає в тому, що удари камікадзе далеко не завжди досягали мети - як через ППО союзників, так і через власну недостатню підготовку. Юнаки-фанатики гинули даремно.

«Морські вовки»

«Морськими вовками» під час битви за Атлантику називали загони німецьких підводних човнів, які нишпорили по океану і з однаковою безжальністю топили як військові, так і торговельні судна. За роки війни «морські вовки» потопили близько 4000 суден, на яких загинуло приблизно 75 тисяч осіб, адже порятунку у відкритому океані для людей практично не було. На знімку - корабель, торпедований одним з «морських вовків», йде під воду.

Італійці в Ефіопії

Ще до початку Другої світової, в 1935 році, італійський диктатор Беніто Муссоліні оголосив війну Ефіопії. Муссоліні свідомо вибрав слабшого супротивника. Наприклад, в італійській армії було 1400 одиниць танків і літаків, а в ефіопській армії (на фото) налічувалося лише два десятки одиниць техніки, а армія у значній своїй частині ще мала на озброєнні списи. У ході боїв загинуло близько мільйона ефіопів.

Польська кавалерія проти німецьких танків

Відчайдушні і самогубні атаки польської кавалерії на німецькі танки призводили до масової загибелі польських солдатів. На фото: наслідки такої атаки.

Масові вбивства в Одесі

Через кілька днів після взяття Одеси в штаб-квартирі вибухнула потужна міна, закладена відступавшими радянськими військами. Цей вибух став сигналом до початку бійні, влаштованої румунами в Одесі. Репресії в першу чергу торкнулися циган та євреїв. За кілька тижнів у місті було вбито понад 15 тисяч циган та більше 34 тисяч євреїв. На знімку - одне з місць масових страт.              

Напад крокодилів на острові Рамри

Під час битви на острові Рамрі близько тисячі залишилися в живих японців, яких тіснили британські війська, під покровом ночі вирішили піти від переслідуючого їх супротивника через болота. Це було фатальне рішення. Свідки кажуть, що з болота всю ніч лунали дикі крики і рушничні постріли. До ранку на берег вийшло близько 50 осіб, що вижили. За їх словами, інших потягли під воду ненажерливі місцеві крокодили.

Трагедія в селі Ставелот

Командування есесівської частини, що зайняло бельгійське село Ставелот, звинуватило її жителів у тому, що вони ховають американських солдатів. Американців в селі не знайшли, але розлючені есесівці, впевнені, що місцеві обдурили їх, розстріляли всіх жителів села - 67 чоловіків, 47 жінок і 23 дитини. На знімку - місце розстрілу в Ставелоті.

  • Русский
  • Українська
  • English