12 радянських солдатів і один німець знайдені на Харківщині

Пошуковці Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» практично кожні вихідні присвячують пошуку невідомих поховань періоду Другої світової. Вивчають карти бойових дій, досліджують поля поблизу населених пунктів, проводять опитування місцевих жителів ...

Днями група проводила розвідку в одному з районів Харківської області, де, в такому далекому для нас і зовсім недавньому для історії 1943 році, велися бої за визволення Харківщини від нацистських загарбників.

За три дні розвідок пошуковцям вдалося виявити останки одного німця і 12-ти радянських солдатів.

Бійці «чекали» плацдармовців в окопах, воронках і траншеї, на відстані 100-200 м один від одного. По одному по двоє-троє в розкопі. На жаль, без будь-яких розпізнавальних знаків. Лише при німецькому солдаті виявився жетон, завдяки якому можна буде ідентифікувати загиблого.

Із супутніх речей, знайдених біля останків солдат, - ящики зі стрічками до німецького кулемета MG-34, іржава німецька магнітна міна, каски, німецький протигазний бак, фрагмент танкової броні, пляшка із запальною сумішшю, пошкоджені корозією ручні гранати - РГД-33, РГ -42, Ф1, два магазини до ППШ.

«Найцікавішим» стало поховання, в якому знаходилися останки 5-ти осіб. Біля загиблих пошуковці виявили фрагменти погонів, які стали підтвердженням, що знайдені поховання відносяться до періоду 43-го. Адже саме в 1943-му для Радянської армії були введені погони.

У одного з п'яти солдатів знайшли зубну щітку і пасту, набір ниток з наперстком в пластмасовому футлярі, обручку... Пошуковців здивувало взуття червоноармійця: на одній нозі був радянський, а на іншій - німецький чобіт. Швидше за все, через дефіцит взуття, вояка просто надів ті, які попалися під руку.

Ще біля одного солдата виявили фрагменти паперу, буквально спресованого і пошкодженого часом. Її пошуковці обов'язково передадуть на експертизу. І хто знає, чим саме вона виявиться - обривком газети або особистим блокнотом? І може на папері написана важлива інформація, яка допоможе встановити особи знайдених героїв? Поки невідомо…

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 374 пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а 47 - міжрегіональні.

Знайдено і гідно увічнено останки 6136 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій.

Встановлено імена 902 військовослужбовців, розшукано 90 сімей, до яких через 70-100 років прийшла звісточка про долю їхніх родичів.

Завдяки роботі пошуковців, земля України звільнилася від 52 543 вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів тієї війни. Музеям нашої країни передано близько 24 704 експонатів, кілька тисяч унікальних документів нашої історії.

Організована постійна робота гарячої лінії - 0-800-210-135, на яку надходять дзвінки від очевидців та свідків можливих місць поховань, пов'язаних з трагічними подіями на нашій багатостраждальній землі.

З 2014 року ВГО «Союз «Народна Пам'ять» розпочала реалізацію Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» - пошук і ексгумація тіл українських військовослужбовців, які загинули в зоні АТО. На сьогоднішній день «Чорний Тюльпан» пропрацював близько 100 населених пунктів та географічних точок в зоні АТО, виявив і передав компетентним органам тіла 828 жертв конфлікту. Проект реалізовується за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

«Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».

Гаряча лінія - 0-800-210-135

 

  • Русский
  • Українська
  • English